Na vyhrocené úterní schůzi, kdy v žofínském paláci Pavla Čižinského (Praha 1 sobě) vystřídal ve funkci starosty Petr Hejma (My, co tady žijeme/STAN), zaznívaly z obou znesvářených politických táborů různé útoky. Také Čižinský se několikrát vyčítavě tázal, zda Hejmovi a spol. nevadí trestní stíhání radních a proč strany jako ODS či TOP 09 kritizují obviněného premiéra Andreje Babiše (ANO), když jejich regionální organizace něco podobného v Praze 1 tolerují.

Nyní však Čižinský a spol. přišli o munici. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 trestní stíhání zhruba čtyřiceti politiků a dvou úřednic zrušilo.  „ODS Praha 1 rozhodnutí státního zastupitelství vítá. Potvrdila se naše dřívější vyjádření: celé stíhání bylo nesmyslným konstruktem, který se nezakládal na pravdě,“ uvedli občanští demokraté na oficiální facebookové stránce místního sdružení.

Použití nekalých politických nástrojů

„Nikdo z obviněných nemohl spáchat to, z čeho jsme byli obvinění a stíhaní,“ citoval jednu z obviněných zastupitelek Jaroslavu Janderovou server iRozhlas.cz s odkazem na agenturu ČTK. Předsedkyně ODS v Praze 1 označila kritiku Pirátů a členů Prahy 1 sobě za skandalizování a „použití nekalých politických nástrojů v demokratické soutěži politických stran a hnutí“.

Celou kauzu totiž odstartoval v roce 2017 zastupitel Bodeček, který se později stal radním pro majetek a bytovou politiku a který navíc loni na podzim jako první otevřeně kritizoval fungování radnice pod Čižinského vedením. Krize vyvrcholila nedávným přeskupením koaličních sil.

„Městská část Praha 1 od roku 2012 prodala v rámci výběrového řízení několik desítek bytů, aniž by však ověřovala, zda je prodává za cenu obvyklou. Byty byly prodávány za ceny, které nabídli účastníci výběrového řízení. Městská část takto nabízené ceny bez dalšího akceptovala, aniž by ověřovala jejich obvyklost,“ vysvětloval Bodeček v červnu 2019, když policie politiky obvinila. Na základě toho radnice také dočasně zastavila privatizaci obecních bytů.

„Způsobili tak škodu srovnatelnou s tou, která vznikla na Čapím hnízdě,“ dodal v tomto týdnu exstarosta Čižinský, jenž zároveň vyhrožoval trestním stíháním Janderové kvůli tomu, že prý kryla korupci na úřadě. Podle Čižinského také zastupitelé mířící do rady městské části „za podivných podmínek a za směšnou cenu přihrávali obecní byty a povídají si o tom vrabci na střeše.“

Lomecký je z toho venku

„Toto trestní oznámení podala účelově politická konkurence Piráti. Je velmi sporné, zda zastupitelé mají být stíháni za to, jak hlasují na zastupitelstvu ve chvíli, kdy vycházejí z podkladů připravených úředníky městského úřadu,“ uvedl k verdiktu obvodního státního zastupitelství podle iRozhlasu předseda pražské TOP 09 a jeden z magistrátních lídrů Jiří Pospíšil.

Kromě zmiňované Janderové patřili mezi obviněné ze současných zastupitelů ještě třeba Richard Bureš a Eva Špačková z ODS (oba se teď stali radními), další nový radní Jan Votoček (TOP 09) a jeho stranický kolega Filip Kračman. V seznamu figuroval také dřívější místostarosta Daniel Hodek (ČSSD). K nelibosti části veřejnosti „je z toho venku“ také bývalý starosta Oldřich Lomecký (dříve TOP 09), který provokoval politické konkurenty i některé občany úterní fotkou na sociálních sítích s popiskem: „Krásný lednový slunečný den. Dneska by to šlo… .“

Právě návratem „starých pořádků“ z Lomeckého éry „strašili“ voliče Piráti i Praha 1 sobě, jejichž místa ve vedení radnice obsadily ODS, TOP 09 a hnutí ANO. „Věřte mi, že s panem Lomeckým nyní nic společného nemáme. Já se určitě jako ničí kůň necítím a to stejné platí i u kolegů. Po komunálních volbách jsme měli regionální sněm a zvolili jsme v něm nové, mladé a akceschopné vedení naší regionální organizace,“ uvedl na svém facebookovém profilu Giancarlo Lamberti, předseda TOP 09 Praha 1.

Koaliční partneři z ODS se chtějí s rozsáhlým textem rozhodnutí a odůvodněním státního zástupce pečlivě seznámit a pak vydat konkrétnější stanovisko. „Důležité je, že usnesení bylo zrušeno v celém rozsahu a naši zástupci tak mohou bez tlaku pracovat ve prospěch celé městské části,“ konstatovali občanští demokraté z Prahy 1.