Přitažlivost Kbel, obdařených množstvím zeleně a dobrým dopravním spojením, vzrostla a původně spíše venkovské prostředí se začalo postupně rozrůstat o obytné domy i rezidenční komplexy.

Na Zahrádky Kbely. projekt o 60 bytech ve třech domech, dokončený roku 2006 na území původně zahrádkářské kolonie, plynule navázala výstavba Obytného parku Kbely centrum. V sousedství nově vybudovaného 3,5hektarového lesoparku s rybníkem developerská společnost Aripuana v roce 2010 podél Vágnerovy ulice dokončila osm viladomů s celkem 187 bytovými jednotkami.

O deset let později, na jaře 2020, se v nový bytový komplex o třech domech proměnilo i území u křižovatky ulic Polaneckého a Plzákova. Projekt společnosti Realism, pojmenovaný podle slavného leteckého konstruktéra a pokořitele kanálu La Manche Louise Blériota, místnímu trhu s novým bydlením přinesl 151 bytů a polosoukromý park s jezírkem a zázemím pro sport a hry.

Modrozelený Albatros přistává kousek od muzea

Jedním z těch, kteří se aktuálně podepisují na další proměně Kbel, je developerská společnost Skanska Reality s projektem nazvaným Albatros Kbely. Rezidenční komplex, pojmenovaný podle legendárního cvičného letounu Aero L-39 Albatros, představuje postupnou výstavbu jedenácti objektů, v nichž bude vybudováno celkem 652 bytových jednotek.

Na území ležícím podél ulice Polaneckého vyroste v pěti etapách, přičemž dokončení té úvodní je naplánováno už na letošní podzim. Letos tu developer dokončí i první dětské hřiště a mateřskou školu, kterou bude následně provozovat městská část.

Celý rezidenční areál, od Leteckého muzea vzdálený zhruba čtvrthodinku chůze, bude protkán i řadou prvků a technologií modrozelené infrastruktury, zajišťujících například šetrné nakládání s dešťovou vodou nebo ochranu biodiverzity. „Při projektování a výstavbě nového bydlení je naším cílem vytvořit udržitelné bydlení,“ uvedl Petr Michálek, generální ředitel společnosti Skanska Reality.

V areálu Albatrosu Kbely, jehož dokončení je plánováno na rok 2030, oživí veřejný prostor tři nová dětská hřiště, cyklostezka s workoutovou zónou, velký zelený park pro odpočinek, veřejná griloviště či supermarket.

Už za pár dní, počátkem března, Skanska spustí prodej bytů z další, v pořadí třetí etapy projektu, v němž se téma letectví odráží ve veřejném prostoru i v drobných připomínkách či názvech bytových domů. Na Kašpara a Lonka, Alfu a Bravo, domy z prvních dvou etap, tak naváží Juliett a India - dva bytové objekty nabízející dohromady 96 bytů. Výstavba této třetí etapy bude zahájena v druhé polovině roku 2022, její dokončení se předpokládá v průběhu roku 2024.

Bydlení Kbeličky. To je název dalšího kbelského developerského projektu, vzdušnou čarou vzdáleného zhruba kilometr západním směrem od projektu Skansky. V tomto případě se nejedná o byty, ale rodinné domy, jejichž výstavba byla na pozemku rozprostírajícím se poblíž Hůlkovy ulice již zahájena. K nastěhování by měly být připraveny v roce 2023.

Ceny stoupají vzhůru

Hrubou představu o tom, jak výrazně se místní trh s novými byty v průběhu let proměnil nejenom kvalitativně, ale i z pohledu cen, může přinést ještě jeden exkurz do historie, konkrétně do ceníku projektu Zahrádky Kbely z roku 2005. Průměrné ceny bytů v něm začínaly na 29 tisících za metr čtvereční, nejlevnější byt o rozloze 55 metrů čtverečních tu tak bylo možné pořídit za 1,52 milionu korun.

V druhé etapě projektu Albatros Kbely, v níž je nyní na prodej 17 jednotek z celkových 145, lze byt o dispozici 2+kk a ploše cca 50 metrů čtverečních koupit za zhruba šest milionů. Bytovou jednotku 2+kk o 55 metrech čtverečních z projektu Bleriot, který byl v době své kolaudace na jaře roku 2020 v podstatě vyprodán, aktuálně najdete v nabídce na realitních serverech, a to za částku 7,96 milionu korun.