Ve spolupráci s českou armádou zoo transportovala z Česka do Mongolska v rámci pěti převozů 19 koní Převalského, z toho jeden tam uhynul. Nové koně chce zoo opět získat v Maďarsku a Německu, v zemích, s nimiž nejvíc spolupracuje. Bobek řekl, že se uvažuje o tom, že by příští rok vojenský letoun CASA odletěl ještě do Ulánbátaru a naložil čtyři koně, kteří by byli odchyceni v národním parku Chustaj Nurú, největší rezervaci koní Převalského.
„Gobi B je z hlediska návratu koní Převalského zásadní, protože je to původní prostředí, kde skutečně žili, což se o Chustaj Nurú říct nedá," uvedl Bobek. Vedení zoo kvůli tomu do Mongolska poletí zřejmě i s armádními představiteli ještě na podzim. Z dlouhodobého hlediska chce podle Bobka pražská zoo ve spolupráci s mezinárodní organizací rozšířit oblast Gobi B, případně navázat i těsnější spolupráci s Čínou.
Pražská zoo se v chovu těchto zvířat angažuje už déle, od roku 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu. Ve volné přírodě byl kůň Převalského, poslední divoký kůň vůbec, vyhuben před 40 lety.
Deset potomků
Dosud přepravení koně mají v Mongolsku již deset žijících potomků. „Nejde jen o transporty. My také podporujeme dlouhodobou udržitelnost návratu divokých koní. Provedli jsme tam rekonstrukci nemocnice, vystavěli jsme seníky, podporujeme činnost ekoklubu i strážce v Gobi B," poznamenal Bobek.
Celkem žije v současnosti ve třech lokalitách v Mongolsku zhruba pět stovek koní Převalského, z toho v Gobi B, kam směřovaly poslední čtyři pražské transporty, jich je 139. Tím se stavy divokých koní v Gobi B dostaly na úroveň před zimou 2009/2010, kdy v důsledku neobvykle silných mrazů zahynuly téměř dvě třetiny koní.
Nové hříbě z pražského chovu je 226. přírůstkem. Matkou malé kobylky je desetiletá samice Jessica, která pochází z pražské linie koní Převalského. Otcem je chovný ukrajinský hřebec Len.
Čtěte také: Pohledem Miroslava Bobka: Velmi křehké vztahy