Odstraňovat se budou až do roku 2016. „V rámci odstranění povodňových škod se jedná o zajištění volného profilu pro odtok velkých vod a dostatečných plavebních hloubek pro bezpečné využití přístavu Libeň jako součásti vltavské vodní cesty," píše se v zadání veřejné zakázky.

Nánosy z úseku mezi ústím Rokytky a vjezdem z přístavu do hlavního toku Vltavy budou odtěžené, naložené na loď a odvezené na skládku. Celkem jich je podle odhadů Povodí Vltavy téměř 12.000 metrů krychlových. Hotovo by mělo být do pěti měsíců od zahájení těžby.

V roce 2014 utratí Povodí Vltavy za odstraňování škod po loňské červnové povodni více než 164 milionů korun ze státního rozpočtu a asi 55 milionů korun z vlastních zdrojů. V Praze se opravovala i hráz plavebního kanálu v Troji nebo opevnění na Střeleckém ostrově. 

V plánu je také oprava dlažeb a odstranění břehových nánosů mezi Holešovicemi a Štvanicí. Zakázku za 9,5 milionu korun ale muselo Povodí Vltavy zrušit, protože se přihlásil jen jediný zájemce.

Nákladná připravenost

Připravenost pro případ povodní stojí Prahu miliony korun ročně. Za dva roky správy protipovodňových zábran v době cvičení jejich výstavby chce zaplatit zájemci o veřejnou zakázku podle oznámení šest milionů korun. Dalších přibližně 750 tisíc korun ročně zaplatí hlavní město za správu a údržbu protipovodňových vrat na Čertovce.

Záplavy udeřily na začátku loňského června a ničivou silou postihly řadu obcí a měst v České republice. Vyžádaly si nejméně 15 obětí. Centrum Prahy ochránily protipovodňové zábrany. Vltava ale zaplavila starou Hostivař, Libeň, Modřany, Zbraslav, Lahovice a Lahovičky, na severu Prahy část Troje a Císařský ostrov. Další škody napáchal Botič. Škody se v Praze vyšplhaly ke dvěma miliardám korun.