Místo péče přehrávač
„Funguje to tak, že jakmile přijdou peníze, tak si za ně nezaplatí sociální služby, ale jdou do obchodu a koupí si například DVD přehrávač,“ popsal zkušenosti úřadu pražský radní pro sociální záležitosti Jiří Janeček. „S tím jedině souhlasím. Z našich zkušeností mohu potvrdit, že to tak klienti opravdu dělají,“ potvrdila předsedkyně Asociace poskytovatelů sociálních služeb Božena Olmerová. Řešením by podle ní mohly být výkazy, ve kterých by spotřebitelé dávek uváděli, od koho službu nakoupili a kolik za ni zaplatili.
Účinné řešení?
Ministerstvo práce a sociálních věcí se však chystá zajít ještě dál. „Základ je, aby lidi nedostali peníze přímo do ruky. Jedním z možných řešení je, že by dostali šek, kterým službu zaplatí. Město by ho pak poskytovateli proplatilo,“ vysvětlil Janeček. „Tento přístup vítám. Peníze jsou tak využívány k tomu, k čemu opravdu mají sloužit. Vede to lidi k větší zodpovědnosti a služby využívají ve vyšší míře,“ uvedla včera Iveta Pešková, předsedkyně sdružení Prosaz, které asistenční a pečovatelské služby poskytuje. Sama je přitom i spotřebitelkou příspěvku na péči.
Další z možných způsobů, jak na využívání dávek dohlédnout, je systém kontrol. „Pokud vím, tak do domácností mají chodit kontroly. Budou zjišťovat, zda se člověku dostává takové péče, jakou mít má a zda není zanedbaný,“ popsala Olmerová. Dodala, že pokud by bylo zjištěno, že mu služba není kvalitně poskytována, dávka bude pozastavena nebo převedena na jiné zařízení, aby klient měl vše, co skutečně potřebuje. Doposud byly finanční prostředky vypláceny přímo poskytovatelům. Příspěvek na péči, který je lidem vyplácen od 1. ledna, měl zajistit, aby si každý zaplatil takovou službu, jakou sám chce. Může si tedy vybrat mezi ústavem, stacionářem, asistentem nebo péčí blízké osoby. Podle míry nesoběstačnosti se dávka pohybuje od dvou do 11 tisíc korun měsíčně.