Jedním z poměrně slušné řádky míst s relativně neporušenou přírodou v Praze je i přírodní rezervace Zámky na východně orientovaných svazích Vltavy mezi ústím Drahaňského potoka a osadou Zámky, která patří do katastrálního území Bohnic.

Ilustrační foto
Praha drží slovo. Změna územního plánu umožní vznik lesoparku v Suchdole

Poté co o tom rada hlavního města rozhodla, rozšíří se stávající plocha severním směrem až k samé hranici správního obvodu Prahy. V jižní části dojde k menšímu rozšíření na lesním pozemku ve vlastnictví hlavního města.

Chránit je třeba nejen před lidmi 

„V případě Kaňonu Vltavy u Sedlce jde o vysoce cenné území, které bylo zařazeno mezi Evropsky významné lokality. Nový status přírodní památky Zámky se tak rozšiřuje na celé území této významné lokality a umožní ji spravovat v souladu se současnými trendy v ochraně přírody a krajiny,“ komentoval rozhodnutí Rady hl. m. Prahy Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí.

Ulice nad Štolou.
Muzejní distrikt: Novou tvář Letné mohou pomoci vytvářet i občané

Prvotním důvodem pro vyhlášení přírodní památky Zámky byla snaha ochránit významný geomorfologický útvar. Území je ale také důležitým útočištěm teplomilných druhů hmyzu a hnízdištěm ptáků. Zároveň se především na jižních svazích vyskytuje několik vzácnějších druhů rostlin. V neposlední řadě je lokalita významnou archeologickou památkou.

Radlická. Ilustrační foto.
Radlická radiála má dostat modernější tvář, stavbu to ale oddálí

„Praha je plná kouzelných míst, která si zaslouží naši ochranu před nešetrným zacházením i před nepůvodní vegetací, podobně tomu je i v případě přírodní památky Zámky. Kromě nezodpovědných výletníků a ohnišť ji nejvíce ohrožují zejména trnky a invazivní akáty. Výsadba stromů na všech místech v hlavním městě proto musí podléhat odbornému dohledu,“ řekl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.