„Rezignuji ten den, kdy státní zástupce obžalobu podá. To je samozřejmé," uvedl krátce po svém červnovém zvolení do funkce primátora Tomáš Hudeček s tím, že celé obvinění považuje za absurdní a bez reálného základu.

Připomeňme, že koncem letošního března bylo ve věci obnovení kontraktu mezi Prahou a dodavatelskou firmou Haguess obviněno několik bývalých radních za ODS (včetně tehdejšího primátora Bohuslava Svobody) a také několik stávajících radních za TOP 09 (včetně současného primátora Tomáše Hudečka). Českobudějovičtí vyšetřovatelé z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu tvrdí, že smlouva mezi městem a Haguess z dubna 2012 byla uzavřena na základě špatně zadané zakázky, která předem počítala právě se jmenovaným dodavatelem.

Bývalí i současní radní se brání tím, že vzhledem ke špatně nastaveným smlouvám, za nimiž stojí tak zvané „bémovské" vedení Prahy, nemohli jednat jinak, jestliže nechtěli Pražany vystavit totálnímu kolapsu systému opencard.

Radní pro informatiku Eva Vorlíčková (TOP 09) opakovaně naznačila, že podnět k obvinění může mít za cíl zdiskreditovat, respektive zbavit se nepohodlných politiků. Připomněla, že například v souvislosti s jejími kroky, vedoucími k mnohamilionovým úsporám v resortu informatiky, na ni byl vyvíjen blíže nespecifikovaný nátlak.

Také náměstek primátora Pavel Richter (TOP 09) po výslechu na policii v polovině července připustil, že se blíží podání obžaloby na vedoucí představitele Prahy. Zdůraznil, že pokud stane on i jeho kolegové před soudem, podaří se jim prokázat nevinu.

- Obvinění pražští radní za TOP 09 včetně primátora Tomáše Hudečka minulý týden společně podali ústavní stížnost, v níž žádají o zrušení trestního stíhání v kauze opencard.

- Policie podezírá deset současných a bývalých radních z TOP 09 a ODS včetně tehdejšího primátora, předsedy pražské ODS Bohuslava Svobody z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Všichni ale jakékoli pochybení odmítají.

- Obvinění se týká zakázky, kterou loni získala firma Haguess. Vybrána byla v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy magistrát oslovil pouze tohoto dodavatele.

- Pražská karta opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé by na ni také měli získat různé slevy. Projekt, který vznikl v době, kdy Prahu vedl Pavel Bém (ODS), vyvolal řadu podezření. Především kvůli pochybnému způsobu přidělování zakázek. V počátcích projektu totiž Praha uzavřela několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Kritizovaný projekt stál už asi 1,25 miliardy korun.