V druhé polovině prázdnin se rodiče musí spíše spolehnout, kde jsou volná místa, ale pořád se dá vybírat i podle zaměření tábora. V nabídce jsou většinou sportovní programy, ale na výběr jsou i vědecké zaměření nebo pátrání po tajemství.

Na jeden nebo dva dny vyráží děti s CK Sport, které pořádá příměstské tábory jako jednu ze svých aktivit. Na táboře mají i šedesát a sedmdesát dětí. „Program pro děti máme od sedmi do šesti hodin a mají v tom dvě svačiny a oběd v restauraci,“ vysvětlil jeden 
z organizátorů Daniel Felgr.

Každý den se děti mohou těšit na jiný tematický program. 
V pondělí lezou po lanech, 
v úterý jezdí plavat do bazénu, ve středu hrají míčové hry, ve čtvrtek střílí z luku a v pátek hrají minigolf. Po skončení programu si pak rodiče mohou vyzvednout děti na sběrných místech u stanic metra. Jednodenní hrátky s nimi stojí dvě stě korun. 

Vědecké programy

Pro zvídavější děti, které mají rádi vědu a techniku připravila speciální program společnost Věda nás baví. Za pět dní se z malých účastníků můžou stát vědci, kteří připraví raketu na výlet do kosmu.

„Děti u nás můžou být jeden den, ale i celý týden. Často se stává, že když zjistí, že máme provázaný program, kde si na konci postaví raketu, většinou zůstanou," usmála se organizátorka tábora Kamila Hradílková.

Cena-Příměstské tábory Praha: 200 korun/den
-DDM Praha 9: 160 až 220 korun/den
-Příměstské tábory: 290 korun/den, 970 korun/dva dny
-Věda nás baví: 539 korun/den, 2 420 korun/týden
-DDM Praha 2: 950 korun/týden
-DDM Praha 6: 900 – 1300 korun/týden
-Tábory v Baby Office: 2 500 korun/týden
-Příměstský tábor s angličtinou: 2 990 korun/týden
-Stověžaté příběhy: 750 korun/den, 3 500 korun/týden

Z Prahy se jim zatím 
o prázdninách na tábory přihlásilo 940 dětí a další místa jsou ještě volná. Letošní téma každého týdne je Vznik a vývoj života na zemi. Děti objevují život živlů a také mohou zjistit, jak funguje lidské tělo.

Celý týden hledají odpovědi na otázku, kterou se lidstvo reálně zabývalo. Na konci pak najdou návod, jak vyslat raketu do vesmíru. „Přijíždí k nám hlavně děti z prvního stupně. Dvakrát za týden pak podnikáme celodenní exkurze například do zoo nebo do muzeí. Celý pobyt rodiče vyjde na dva tisíce čtyři sta korun," řekla Kamila Hradílková.

Někde už je beznadějně plno

Zatímco někde je možné najít ještě volné místo a přihlásit své dítě, jinde už mají beznadějně plno už od jara. Tak tomu bylo také u příměstských táborů, které pořádá Dům dětí a mládeže Praha 2.

„Tábory máme plně obsazené už od konce dubna. Pořádáme jich celkem osmnáct a na každém běhu máme dvacet dětí. Spíše než jeden den u nás vydrží celý týden a zúčastní se celého programu, protože je to pro ně výhodnější," uvedla mluvčí domu dětí Radana Srncová.

Účastníci tohoto tábora se vydávají například po stopách Olgy Havlové. Chodí po Praze a navštívili také Pražský hrad. Všude hledají odpovědi a zajímavosti, které se týkají této osobnosti. Nakonec potom z toho vytváří například koláže.

Dům dětí a mládeže Praha 2 pořádá ale také sportovní i výtvarné běhy a v jednom z nich se dokonce děti naučí žonglovat. Celý týden se tak můžou starat až od 950 dětí. Přihlásit se můžou i ty děti, kteří nenavštěvují žádný kroužek. Rychlost je ale potřeba. První příměstské tábory už vyhlašují v lednu.

Tábor s neomezenou kapacitou

Neomezenou kapacitu počtu dětí na příměstském táboře nabízí společnost SANG, která organizuje tábory pro děti od tří do patnácti let z Prahy a okolí. Většina jejich náplně je sportovní, ale patří sem i kreativita.

„Letošními tématy je například filmová a hudební škola, superhrdina, ekotýden nebo zpátky v čase. Záleží, jaký termín si rodiče vyberou. Každý den v týdnu se potom věnujeme jinému fenoménu. Děti si hrají na princezny, učí se recyklovat, nebo tvoří svůj vlastní scénář," sdělila Kristýna Pulcová.

Jednodenní pobyt na tomto pražském příměstském táboře stojí 290 korun a v ceně mají svačiny 
a oběd. Pokud chtějí rodiče nechat děti přespat, zaplatí 970 korun za dva dny včetně noclehu. 

Příměstské tábory– oproti klasickým táborům děti spí doma
– rodiče většinou dovedou dítě na sběrné místo, kde ho předají instruktorům; pokud to rodiče dovolí, můžou děti odcházet a přicházet i samy
– děti nemusí mít s sebou jídlo, v ceně jsou často svačiny i obědy
– s sebou děti potřebují láhev na pití, nepromokavou bundu, boty a oblečení do tělocvičny, nebo ven, léky na alergii, kapesník
– pokud děti jedou s táborem na výlet, je potřeba jízdenka na MHD