Tedy pokud by byl naplněn tento týden schválený záměr magistrátní protihazardní komise. Ten ovšem ještě musí projít hlasováním na městské radě a hlavně v městském zastupitelstvu. Takže nic není zdaleka definitivní.

Připomeňme ale, že magistrátní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice slibuje Pražanům plošný zákaz hazardu ve své koaliční smlouvě. Především někteří zástupci Trojkoalice na splnění tohoto bodu trvají a spojují s ním budoucnost pražské vlády. Jenže zmiňované řešení se nelíbí opozici. Podle předsedy pražské ODS a zastupitele hlavního města Filipa Humplíka by jím mohla bývalá šéfka Transparency International Krnáčová v Praze nastolit korupční prostředí.

„Nulová tolerance v hazardu podle Adriany Krnáčové v praxi: kasina povolit jen v hotelech uvedených v placeném katalogu. Takže, když si někdo účast nezaplatí, podmínky nesplňuje," vzkázal Humplík. V podobném duchu se vyjádřila také hazardní lobby, reprezentovaná Unií herního průmyslu (UHP). Podle Unie jde nikoliv o slibovanou regulaci hazardu, ale o likvidaci nepohodlné konkurence pro známého pražské primátorky. Krnáčová toto závažné nařčení odmítla.

Hotelová kasina nepředstavují problém

Komise pro regulaci loterií při pražském magistrátu na návrh primátorky Adriany Krnáčové (ANO) tento týden podpořila návrh, aby v Praze mohla být provozována pouze kasina v hotelích, které mají aspoň čtyři hvězdičky a 400 lůžek. Má jít o kompromis, kterým se hlavní město alespoň přiblíží slibované nulové toleranci hazardu.

Podle Krnáčové jde hlavně o vymýcení heren a výherních automatů, které „mají neblahý vliv v problematických sociálních vrstvách." „Z tohoto hlediska hotelová kasina nepředstavují problém," vysvětlila už dříve Krnáčová.

Ovšem výše uvedený záměr, který ještě není vůbec definitivní a musí ho nejprve projednat městská rada a pak městské zastupitelstvo vzbudil nevoli u Unie herního průmyslu (UHP), která za ním vidí snahu o „vytvoření hazardního monopolu v Praze pro majitele třiadvaceti nemovitostí. Vůbec nejde o obecné kritérium, jak by se na první pohled mohlo zdát," stěžuje si UHP.

Nejde ani o transparentní regulaci

„Návrh paní primátorky Krnáčové je pro nás překvapující. Dlouhodobě hovořila o prohibici hazardu na celém území Prahy, o kterou se ale u tohoto návrhu nejedná. Nejde ale ani o transparentní regulaci, protože kritérium hotelů se čtyřmi hvězdičkami, ale zejména 400 lůžky, je zcela nepředvídatelné a nahodilé," komentoval mluvčí UHP Andrej Čírtek.

Podle Unie prý připadá v úvahu i to, že uváděné kritérium „je účelové a odpovídá již existujícímu podnikatelskému záměru zlikvidovat přes pražskou vyhlášku veškerou konkurenci."

„Je totiž nevysvětlitelné, proč by kasina nemohla být v jiných nemovitostech, než právě v takto specificky definovaných hotelích," dodal Čírtek. Krnáčová toto konkrétní nařčení nekomentovala. Podobná ale už dříve odmítla.

Červnový rozkol v magistrátní koalici

Připomeňme, že zastupitelé hlavního města jednali v červnu, na základě dřívějšího usnesení městské rady o dalším omezení hazardu. Ve čtyřech městských částech měla být už v létě vyhlášena nulová tolerance, v dalších měla přijít redukce počtu heren.

Jednání ale bylo přerušeno, což způsobilo rozkol v magistrátní koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice. Část koaličních zastupitelů nechtěla hlasovat pro částečně omezení hazardu, zatímco druhá část chtěla ještě materiál dopracovat do podoby celoplošné nulové tolerance.

Čtěte také: Plošná hazardní prohibice: má nová vyhláška v září šanci?