Co mimo jiné zaznělo na konferenci Deníku s primátorkou? Pražská vládní koalice ve svém programovém prohlášení slíbila, že bude stavět nové tramvajové tratě. To se jí nepovedlo. Jejich délka zůstala stejná jako v roce 2010, tedy 547,4 kilometru. Zatím se chystá pouze šestikilometrové prodloužení trati na sídliště Dědina. „Důvod, proč se nestaví? Neumíme vykoupit pozemky.

Získat majetková práva k těm pozemkům je nejzásadnější problém,“ přiznal šéf dopravního podniku Martin Gillar.Dodal, že obdobný problém se týká i nové trasy metra D. Podle něj je třeba pracovat na novele stavebního zákona. Praha by měla převzít zákonodárnou iniciativu a snažit se podmínky zjednodušit.

Hlavní město Praha coby kraj má možnost předkládat Poslanecké sněmovně vlastní návrhy zákonů. Bohužel tak zpravidla nečiní. „Pravda je taková, že naprostá většina poslanců není z Prahy a jejich zájem pomoci Praze je minimální. I kdyby se těch čtyřiadvacet poslanců napříč stranami spojlo za společným cílem, ničeho nedosáhnou,“ upozornila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). 

„To bohužel mohu potvrdit. Za minulého vedení města, ve kterém jsem figuroval, jsem se přesně s tímto problémem setkával. Dotýká se to důležitých věcí, například dostavby silničního okruhu,“ připojil se starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09).

Nějakou iniciativu ale Praha přece jen vyvíjí. Například se chystá k regulaci fenoménu Airbnb, tedy prostředku takzvané sdílené ekonomiky. Prostřednictvím Airbnb se dá online zajistit krátkodobé i dlouhodobé ubytování po celém světě prostřednictvím internetu. Negativním dopadem je zdražování nájmů v okolí. Praha a její obyvatelé tím trpí. Jak tedy vyzrát na Airbnb? 

„Je potřeba, aby ministerstvo průmyslu a obchodu vytvořilo rámec regulací. K tomu se ale zatím nemá. Doufáme, že se to změní,“ reagovala primátorka Krnáčová a dodala: „Osobně navrhuji, abychom pronajímatelům stanovili maximální počet dní v roce, kdy by mohli pronajímat, či maximální počet obytných jednotek, které by mohli pronajímat. Museli by sehnat také souhlas obyvatel okolních bytů.“

Měl by se přeskupit poměr kompetencí mezi hlavním městem a jednotlivými městskými částmi? Bylo by to prospěšné? A měly by se sloučit krajské volby s volbami do zastupitelstva hlavního města? Praha je přece také kraj. „Rozhodně by bylo systémovější, aby se oddělily volby do městského zastupitelstva, tedy kraje a komunální volby do zastupitelstev městských částí,“ zminil místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (Zelení/Trojkoalice).