Co mimo jiné zaznělo na konferenci Deníku s primátorkou? Pražská vládní koalice ve svém programovém prohlášení slíbila, že bude stavět nové tramvajové tratě. To se jí nepovedlo. Jejich délka zůstala stejná jako v roce 2010, tedy 547,4 kilometru. Zatím se chystá pouze šestikilometrové prodloužení trati na sídliště Dědina. „Důvod, proč se nestaví? Neumíme vykoupit pozemky.

Deník s vámi - Setkání s primátorkou v rezidenci primátora: Adriana Krnáčová.
Chlubila se otevřením tunelu. Krnáčovou starostové chválili

Získat majetková práva k těm pozemkům je nejzásadnější problém,“ přiznal šéf dopravního podniku Martin Gillar.Dodal, že obdobný problém se týká i nové trasy metra D. Podle něj je třeba pracovat na novele stavebního zákona. Praha by měla převzít zákonodárnou iniciativu a snažit se podmínky zjednodušit.

Zdroj: Deník

Hlavní město Praha coby kraj má možnost předkládat Poslanecké sněmovně vlastní návrhy zákonů. Bohužel tak zpravidla nečiní. „Pravda je taková, že naprostá většina poslanců není z Prahy a jejich zájem pomoci Praze je minimální. I kdyby se těch čtyřiadvacet poslanců napříč stranami spojlo za společným cílem, ničeho nedosáhnou,“ upozornila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). 

Deník s vámi - Setkání s primátorkou Adrianou Krnáčovou v rezidenci primátora.
Krnáčová bere za úspěch otevření Blanky. Praha se nových tratí zatím nedočká

„To bohužel mohu potvrdit. Za minulého vedení města, ve kterém jsem figuroval, jsem se přesně s tímto problémem setkával. Dotýká se to důležitých věcí, například dostavby silničního okruhu,“ připojil se starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09).

Nějakou iniciativu ale Praha přece jen vyvíjí. Například se chystá k regulaci fenoménu Airbnb, tedy prostředku takzvané sdílené ekonomiky. Prostřednictvím Airbnb se dá online zajistit krátkodobé i dlouhodobé ubytování po celém světě prostřednictvím internetu. Negativním dopadem je zdražování nájmů v okolí. Praha a její obyvatelé tím trpí. Jak tedy vyzrát na Airbnb? 

Zdroj: Redakce

„Je potřeba, aby ministerstvo průmyslu a obchodu vytvořilo rámec regulací. K tomu se ale zatím nemá. Doufáme, že se to změní,“ reagovala primátorka Krnáčová a dodala: „Osobně navrhuji, abychom pronajímatelům stanovili maximální počet dní v roce, kdy by mohli pronajímat, či maximální počet obytných jednotek, které by mohli pronajímat. Museli by sehnat také souhlas obyvatel okolních bytů.“

Měl by se přeskupit poměr kompetencí mezi hlavním městem a jednotlivými městskými částmi? Bylo by to prospěšné? A měly by se sloučit krajské volby s volbami do zastupitelstva hlavního města? Praha je přece také kraj. „Rozhodně by bylo systémovější, aby se oddělily volby do městského zastupitelstva, tedy kraje a komunální volby do zastupitelstev městských částí,“ zminil místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (Zelení/Trojkoalice).

Lubomír Zaorálek (vpravo) a Milan Chovanec.
ČSSD před prezidentskou volbou nikoho nepodpoří. Necháme to volně, řekl Chovanec