Předchozí
1 z 2
Další

Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil pohrozil před týdnem na Twitteru rozpadem koalice kvůli neustávajícímu „koketování“ Pirátů s myšlenkou zdanění neobydlených bytů. Připouštíte, že to ve vaší koalici „skřípe“?
Je to pěkné téma hodné okurkové sezony. Praha v tuto chvíli nemá legislativní možnost jakkoliv řešit prázdné byty ruských spekulantů. O této věci tak do konce období nebudeme hlasovat, protože nemůžeme. I Praha se ale musí chovat hospodárně a řešit krizi dostupnosti bydlení. Problém s růstem cen bydlení mají i země, které mají dořešenou podporu družstevního bydlení nebo rychlejší povolovací procesy než my. Když staví město chodníky nebo na ně svítí, tak to dělá pochopitelně za peníze, které dostává takzvaně na hlavu.
Problém ale je, když v bytech, ke kterým jsou přidělované ty peníze, nežijí lidé. V kanadském Vancouveru to vyřešili vyšším zdaněním spekulantů s byty a ceny nájmů tam celkem radikálně klesly. To, že je pan Pospíšil z TOP 09 proti takovému řešení, je informace jistě zajímavá, ale pro pražskou koalici naprosto nepodstatná. Praha momentálně žádnou pravomoc v tom ohledu nemá a téma proto není na stole.

Představení programu nové koalice na Magistrátu hlavního města Prahy. Jiří Pospíšil.
Koalice v metropoli zatím drží. Chování primátora Hřiba však partneři odsoudili

Proč podle vás Jiří Pospíšil zpochybňuje koaliční projekt?
Musím říct, že je to pro mě velmi překvapivé. To téma kolem prázdných bytů je totiž umělé. Náš radní Adam Zábranský se vyjadřoval k otázkám, které se týkaly sněmovní politiky. Mluvil o tom, že Piráti mají v programu posílení pravomocí samospráv ve věcech, které jsou jim blízké. Ale pro aktuální pražskou politiku to objektivně není relevantní. Přesto na to Jiří Pospíšil reagoval tak rezolutně. Proč, to se musíte zeptat jeho. Můžeme uvažovat o tom, jestli to nesouvisí s blížícími se primárkami v TOP 09. Každopádně ale úvahy o tom, že téma jako takové může štěpit pražskou koalici, nemají reálný podklad.

Jaké jsou momentálně vaše osobní vztahy s Jiřím Pospíšilem?
Nejsou nijak vyhrocené (rozhovor proběhl v pátek, tedy ještě před jednáním Spojených sil o Hřibově politickém stylu pozn. red.). Možná částečně i proto, že se moc nevídáme. Což je mi trochu líto. Myslím si, že by se pan Pospíšil mohl z titulu předsedy klubu zastupitelů Spojených sil věnovat Praze víc. Abych mohl mít od Spojených sil nějakou agregovanou odpověď na záležitosti, které tady řešíme. Chodí jen na některá pondělní koaliční jednání. Z mého pohledu by té energie jako předseda klubu mohl věnovat víc.

Koaliční smlouva o spolupráci v Zastupitelstvu hlavního města Prahy ve volebním období 2018 - 2022. Magistrát hl. m. Prahy 12.listopadu.
Piráti stáhli návrh... Nestáhli. Koalice se hádá kvůli Pražské plynárenské

Třenice v koalici se většinou objevují mezi Piráty a Spojenými silami. Znamená to, že Praha sobě jako třetí strana koalice se k tomu všemu staví neutrálně?
V mediálně nejviditelnějších záležitostech podpořila Praha sobě stanoviska Spojených sil. Přiklonila se k nim i aktuálně proti námi prosazovanému odvolání Pavla Janečka z čela Pražské plynárenské. Já jsem ale přesvědčen o tom, že tato mediálně zajímavá témata vlastně nejsou pro koalici vůbec zásadní. Piráti se smíří s tím, že se anonymizovaná data z elektroměrů nepoužijí pro analýzu prázdných bytů.
Přesto bude dělat Český statistický úřad za dva roky sčítání lidí a domácností. A místopředseda ČSÚ mi potvrdil, že budou řešit i otázku obvyklého bydliště. Z toho se pak jednoduše dopočítáme, kolik je v Praze prázdných bytů. K těm datům se tedy dostaneme s dvouletým zpožděním. A šmírovat jsme nikdy občany nechtěli. IPR si dnes například objednává od mobilních operátorů data o pohybu lidí ve městě. Jsou to samozřejmě také data anonymizovaná a chceme je proto, abychom po nějaké analýze lépe věděli, jak město funguje. Bude to stát nějakých 40 milionů korun. Využití takových dat pro statistiku je běžné a nejde o žádné šmírování.

Koaliční lídři Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu), Zdeněk Hřib (Piráti) a Jan Čižinský (Praha sobě) zažehnali krizi kvůli možnému zdanění prázdných bytů.
Krize zažehnána. Praha nebude „šmírovat“, majitele bytů čeká bonus

Funguje městská rada jako celek?
Mám velkou výhodu, že v ní sedí skuteční odborníci, kteří opravdu rozumí tomu, co dělají. Což třeba Adriana Krnáčová neměla. A také programová shoda je podstatně výraznější než u předchozí koalice. Máme sice drobné názorové rozpory. Třeba o tom, jestli dávat odsouzeným politikům nebo sám sobě tantiémy ze zisku městských firem. Piráty samozřejmě mrzí, že nesouhlas s touto praxí naši partneři úplně nesdílejí. Jinak ale koalice plní program i první půlroční plán. Jsem stále přesvědčen o tom, že je tato koalice to nejlepší, co mohlo po volbách pro Pražany vzniknout.

Čím se zatím může váš tým pochlubit?
V naplňování prvního půlročního plánu jsme byli úspěšní. Zahájili jsme geologický průzkum k metru D a dohodli se s vlastníky pozemků v Krči. Teď už nic tedy nebrání stavbě prvního úseku metra do Nových Dvorů. Do konce roku se bude podávat žádost o stavební povolení. Metro D je největší dopravní investicí v tomto období a je smutné, že ji opoziční strany navzdory svým předvolebním slibům nepodpořili, protože nehlasovali v zastupitelstvu pro geologický průzkum. Brzy se také rozběhnou výkupy takzvaných zelených pásů pro klíčovou komunikaci 511 na jihovýchodě Prahy. Osloveni už byli v té souvislosti obyvatelé Běchovic. Předpokládám, že do konce roku tady budeme mít nepravomocné územní rozhodnutí. V pokročilé fázi je i příprava rekonstrukce mostu Legií. Do čtyř let určitě splníme celý koaliční program.

Vizualizace stanice Nemocnice Krč.
Žaloba byla stažena. Stavebnímu povolení na metro D nic nebrání

O kolik jste posunuli Prahu k rychlejší a levnější výstavbě nedostatkových bytů?
Vytipovali jsme pozemky ve vlastnictví města s potenciálem pro družstevní výstavbu. Podařilo se odblokovat výstavbu na brownfieldu Bubny-Zátory. V horizontu několika let tam začne vznikat bydlení pro 25 tisíc lidí. Náměstek Petr Hlaváček navíc dokázal zprofesionalizovat a zrychlit vyřizování stovek změn územního plánu, které čekaly dlouhé roky ve frontě. Osmdesát procent zpracovávaných podkladových informací ke každé změně je nyní automatizováno a schvalování změn je mnohem přehlednější, což uznává i opozice.

Snažíte se opravdu komplexně zlepšovat podmínky pro bytovou výstavbu?
Hotová je analýza neobydlených obecních bytů a plán jejich opravy. A máme připravený i hrubý návrh na vznik magistrátního stavebního úřadu pro povolování velkých bytových a dopravních projektů. Diskutujeme ještě v koalici o tom, kde nastavit hranici velkého projektu.

Bydlení v Praze. Ilustrační foto.
Praha opraví až dva tisíce bytů, ale ještě víc jich prodá

Na co se chcete zaměřit v příštím půl roce kromě priorit typu pokračování projektu metra D?
Chceme se víc věnovat víceméně přízemním nebo každodenním věcem, jako je třeba úklid nebo péče o zeleň. Větší důraz bych chtěl dát i na vynucování platných vyhlášek, které řeší noční hluk a podobně, obecně bezpečnost. Předpokládám, že schválíme vyhlášku o buskingu. Cílem je vymýtit masky pand a podobné figury, které se za pouliční umělce jen vydávají. Skuteční umělci by na druhou stranu mohli dostat o něco větší plochu pro vystupování. Dalším úkolem bude ale zajištění jejího respektování, což bude na bedrech městské policie.
V mé vlastní gesci bych rád během příštího půl roku už představil nějaký prototyp portálu Pražana, kde budou dostupné online služby pro Pražany. To odráží náš dlouhodobý záměr, aby si lidé mohli vyřizovat úřední záležitosti ve vztahu s městem digitálně. V tom prototypu bude počet služeb omezený a dál se to bude rozvíjet. Mezi prvními digitalizovanými úkony bych chtěl mít například vyřizování řidičského oprávnění. Tam ale budeme muset spolupracovat s ministerstvem vnitra, protože to vyřizujeme v přenesené působnosti za stát a je to tedy spojené s informačními systémy státu.

Pražský magistrát chce bojovat proti vizuálním smogu i takzvanému buskingu, tedy pouličnímu umění.
Praha chystá regulaci pouličního umění. Zakáže obří pandy i bubliny

O víkendu jste osobní účastí podpořil pochod Prague Pride. Myslíte si, že jsou příslušníci sexuálních menšin stále v Česku stigmatizováni?
Nejde jen o Česko. V zahraničí určitě dochází k cílené diskriminaci, šikaně, někde i vraždám. Nedávno extremisté v sousedním Polsku napadli samotný „průvod hrdosti“. Rozhodli jsme se i proto jako město pro určitou symbolickou podporu a gesto vůči LGBT komunitě. Městská rada se shodla na vyvěšení duhové vlajky na radnici. Já osobně podporuji i iniciativu manželství pro všechny. Ta ohrádka jménem registrované partnerství podle mě není právně plnohodnotná a nedává lidem ani stejné povinnosti – viz. třeba společné jmění manželů. Navíc mě jako primátora se to týká i prakticky, protože mám pravomoc oddávat. Nevidím důvod, proč bych nemohl oddávat například dvě ženy.

Koaliční zastupitel za lidovce Jan Wolf zase navrhuje vyvěšení vatikánské vlajky během velikonoc. Není to dobrý nápad vzhledem k tomu, že i křesťané jsou dnes leckde ve světě pronásledováni pro svou víru?
Myslím si, že jsou převážně pronásledování ve stejných zemích jako LGBT komunita. Nebo je tam minimálně určitý překryv. Podporou LGBT se možná proto částečně řeší i tento problém. Vyvěšování vlajek na radnici musí nejdřív někdo oficiálně navrhnout a pak to projednává rada. Nelze proto předvídat, jak by návrh ohledně vatikánské vlajky dopadl při hlasování. Z mého pohledu je zrovna křesťanských symbolů v Praze celoročně dostatek. A vzhledem k oddělení státu a náboženství v Česku by se podle mě mělo s podporou akcí orientovaných na konkrétní náboženství zacházet s rozvahou.

Duhová vlajka zavlála nad Prahou. Radní podpořili festival Prague Pride.
Nemusíme nic skrývat. Radní jsou díky duhové vlajce spojenci LGBT komunity

V čele pražské radnice jste už skoro tři čtvrtě roku. Jste překvapen z množství práce?
Ano. Vyvalili se tu na nás nějací kostlivci ze skříní. O většině jsme věděli. V některých případech jsou ale větší, než jsme předpokládali. V mé gesci IT teď třeba řeším to, že do datového centra není zajištěný záložní zdroj energie. Což znamená, že když by nám vypadl proud, tak nám občané ani nemohou poslat mail. To je sice záležitost, která asi nenaplní titulní stránky novin, ale je poměrně zásadní pro chod úřadu. Čekal jsem, že když se do datových center investovaly stovky milionů, tak někoho mělo napadnout vyřešit jejich bezpečnost podle obecně platných pravidel. Jinak předání úřadu ze strany předchozí primátorky proběhlo bez problémů. Nepřišel jsem do prázdné kanceláře s prázdným počítačem. Před pár měsíci jsem jí kvůli něčemu i volal a teď jsme se potkali na zahajovací recepci k Prague Pride.

Čistě hypoteticky: Pokud stávající koalice nevydrží, víte, co byste dělal?
Asi bych si musel odpočinout a pak jít dělat něco užitečného. Například výzkum ve zdravotnictví, se kterým mám zkušenost. Zcela jasno v tom ale teď nemám.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přijal tibetského lídra.
Primátor, který se vzepřel Číně. The Guardian píše o Hřibovi