Rozvrat dosavadní vládní spolupráce, iniciovaný bez předchozí konzultace s primátorem a koaličním partnerem ČSSD předsedou pražských občanských demokratů Borisem Šťastným by prý podle Svobody mohl souviset s miliardovým tendrem na nakládání s komunálním odpadem. Svoboda se uvnitř rady stavěl proti uzavření tohoto tendru, který označil za předražený.

„Může to být tak, že ten primátor někomu překáží,“ uvažoval Svoboda. „Mohu také říct, že na stole máme velkou zakázku na čištění města, které pracovně říkáme pražský ekotendr. A v tom může být problém. S tím ekotendrem, jak jsou podané nabídky, nesouhlasím, nebo nesouhlasíme,“ vysvětlil Svoboda. Praha letos vyhlásila tendr na desetileté nakládání s pražským komunálním odpadem. Vítěz tendru by se měl starat o veškerý komunální odpad na území hlavního města od roku 2012 do konce roku 2021.

Jeho hodnotu Praha odhadovala na 13,2 miliardy korun.

Nejlevnější nabídka, která do tendru přišla, ale byla asi o 3,2 miliardy vyšší. Podalo ji sdružení firem, ve kterém je společnost Pražské služby, která se o odpady v Praze už nyní stará a v níž figuruje i jméno firmy patřící vlivnému pražskému podnikateli Tomáši Hrdličkovi. Podle opoziční TOP 09 navíc nabídky vzbuzují dojem, že jsou jednotliví uchazeči mezi sebou domluveni.

Primátor se zároveň pozastavil nad tím, že se o návrhu, který na pondělním jednání vznesl Šťastný, nedozvěděl předem. „Je pro mě překvapivé, když se takovou informaci dozvím až při zahájení jednání,” uvedl Svoboda.

„Považoval bych za standardní, kdybych se to dozvěděl alespoň pět minut před jednáním,” doplnil. Šťastný se ale s primátorem už delší dobu přetahuje o vliv v pražské ODS.

Svoboda sám prý bude při následujících vyjednáváních usilovat o post primátora. Podporu mu vyjádřil i premiér Petr Nečas (ODS), se kterým se ráno sešel.

Revize veřejných zakázek

Ne jen na ekotendru se snažil Svoboda ušetřit Praze peníze. Po nástupu do funkce nařídil podrobnou revizi dalších veřejných zakázek, naplánovaných ještě za minulého vedení hlavního města. Zasadil se také o jejich transparentnější zadávání, což pravděpodobně zapříčinilo zvýšený tlak na jeho „odstranění” z funkce. Svobodovi i jeho rodinným příslušníkům bylo opakovaně vyhrožováno fyzickou likvidací.

Na Svobodův popud byla například přezkoumána zakázka na výstavbu nové čističky odpadních vod v hodnotě 20 miliard korun. Ta byla zřejmě ušita na míru pouze jednomu z uchazečů. Zásahem Svobody Praha ušetřila desítky milionů na odbahnění hostivařské přehrady.

JAKUB KRUPKA a ČTK