Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primátor na pouhé dva roky? ČSSD chystá volební revoluci

Praha - Hlavní město jako jediný volební obvod a především sjednocení volebního systému s ostatními kraji České republiky. Takový je legislativní záměr pražské ČSSD, kterým by se už brzy měla zabývat Poslanecká sněmovna.

14.2.2014 2
SDÍLEJ:

Voliči v hlavním městě by podle návrhu pražské ČSSD měli do městského zastupitelstva volit pouze v rámci jednoho volebního obvodu a to v termínu konání nikoliv komunálních, ale krajských voleb. Projde tento návrh?Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

Do schvalovacího procesu ho předloží pražští sociálnědemokratičtí poslanci František Adámek a Štěpán Stupčuk.

Podle šéfa pražských zastupitelů za ČSSD Miroslava Poche má být výsledkem zamezení účelového parcelování Prahy na několik volebních obvodů tak, jak to před čtyřmi lety udělala ODS, skoncování s diskriminací menších politických uskupení a také oddělení krajských a komunálních voleb v Praze. Iniciativa vyplývá z dohody 500 dní pro Prahu, která zajišťuje toleranci jednobarevné městské rady TOP 09 ze strany ČSSD.

Pokud by návrh zákona prošel, pak by se pro příště volby do městského zastupitelstva konaly v době krajských voleb a nikoliv zároveň s volbami komunálními, tedy do zastupitelstev městských částí. Praktickým důsledkem by bylo jednorázové zkrácení mandátu městských zastupitelů, respektive radních, kteří vzejdou z letošních voleb, o dva roky.

O jediném pražském volebním obvodu by měli na jaře rozhodovat zastupitelé hlavního města. Opoziční Strana zelených se ale přesto obává, že změna nebude prosazena a menší strany budou opět diskriminovány.

Ne nadarmo byla podle Tomáše Blažka z Právnické fakulty Masarykovy univerzity v roce 2010 pražská ODS svými konkurenty nařčena z nekalých praktik při přípravě komunálních voleb. Občanští demokraté, kteří mezi lety 2006 2010 s přehledem ovládali pražské zastupitelstvo, si totiž prosadili rozdělení Prahy na sedm devítimandátových volebních obvodů.

Účelové manipulace jsou diskriminující

„Toto rozdělení přitom zjevně splnilo svůj účel, neboť v jeho důsledku se do pražského zastupitelstva nedostaly některé subjekty, které by jinak na mandáty ve volbách téměř jistě dosáhly. ODS díky tomu mohla v novém volebním období spolu s ČSSD zformovat velkou koalici a udržet se v metropoli u moci i nadále," napsal ve své studii s názvem Gerrymandering po Česku Blažek.

Připomeňme, že právě díky oné účelové manipulaci s volebními obvody, nazývané odborně gerrymandering, se v roce 2010 do pražského zastupitelstva nedostali například zástupci Strany zelených, přestože v rámci celkových volebních výsledků obdrželi bezmála šest procent hlasů.

Zelení pak rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů neúspěšně napadli u soudu spolu s KDU ČSL a Věcmi veřejnými, jejichž kandidátům se také nepodařilo proniknout do městského zastupitelstva.

Návrh je součástí politické dohody

Aby se pro příště zamezilo podobným kontroverzním a zjevně účelovým krokům, má být Praha jediným volebním obvodem s pětašedesáti zastupiteli. Hlavní město se má zároveň už v roce 2016 zařadit v rámci krajských voleb po bok ostatních třinácti krajům České republiky. Taková je legislativní iniciativa pražské ČSSD, kterou má už brzy projednat Poslanecká sněmovna.

Pokud návrh projde, pak by i v Praze byly komunální volby do zastupitelstev městských částí standardně odděleny od krajských voleb do zastupitelstva hlavního města. Vše vyplývá z dohody 500 dní pro Prahu, na jejímž základě ČSSD v Praze toleruje jednobarevnou menšinovou radu TOP 09.

Už na jaře by přitom městští zastupitelé měli podle radních za TOP 09 rozhodnout o tom, zda už letos v říjnu bude Praha jediným volebním obvodem s pětašedesáti zastupiteli, či nikoliv.

Zelení jsou stále ostražití

Především zástupci Strany zelených jsou stále ostražití a varují před dalším možným zneužitím zákona o volbách do obecních zastupitelstev. TOP 09 se podle nich staví k otázce jediného volebního obvodu, který by eliminoval dosavadní diskriminaci menších stran, příliš liknavě.

Naopak prý vítají iniciativu ČSSD, aby se volby do městského zastupitelstva v jednom volebním obvodu řídily dle zákona o volbách do krajských zastupitelstev. Nevadí jim prý ani dvouletý posun pro konání voleb, který kritizují zástupci některých stran, účastných ve stávajícím městském zastupitelstvu.

„V Praze se tak oddělí volby do zastupitelstev obcí od voleb do zastupitelstva hlavního města. Posun pomůže výrazně diversifikovat složení místních zastupitelstev a dobrat se stavu, který je normální ve všech dalších třinácti krajích," vysvětlují Zelení.

Zneužívání zákona?

„Odmítáme zneužívání zákona o volbách do obecních zastupitelstev k účelové manipulaci s volebními obvody. Základním prvkem poměrné zastupitelské demokracie je rovnost a proporciálnost zastoupení občanů poslanci a zastupiteli. Zatímco v krajích to podle zákona funguje beze zbytku, v Praze dochází k zneužívání příslušného zákona," doplnil šéf pražských Zelených a stínový primátor strany Petr Štěpánek.

„Praha potřebuje jasná a nediskriminační volební pravidla, a tím je v Praze jeden volební obvod v rámci krajských voleb. Podporujeme tedy změnu zákona o hlavním městě Praze, protože je naprosto nepřijatelné, aby se nastavovaly podmínky dva měsíce před volbami podle toho, co je zrovna pro koaliční politiky výhodné," sdělila též Zelená zastupitelka Prahy 13 Zuzana Drhová.

TOP 09 chce pomoci malým stranám

Kritiku TOP 09 za údajný liknavý přístup se alespoň v rámci přípravy voleb do zastupitelstev městských částí částečně podařilo obrousit starostce Prahy 3 Vladislavě Hujové (TOP 09), která chce spolu se stranickými kolegy v místním zastupitelstvu prosadit změny volebních pravidel v Praze 3. „Oproti minulým komunálním volbám chceme dát stejnou šanci malým i velkým stranám," vysvětlila Hujová. A jak toho chce dosáhnout?

„TOP 09 chce prosadit, aby Praha 3 v následujících komunálních volbách byla zastoupena pouze jedním volebním obvodem namísto předchozích čtyř. Snaží se tak zvrátit důsledky stávajícího, velmi kritizovaného a účelově zřízeného systému, který výrazně znevýhodňuje malé politické strany," popsala Hujová.

Dodala, že Praha 3 je na základě rozhodnutí bývalých zastupitelů z ODS rozdělena na čtyři volební obvody, zatímco například Praha 1 má volební obvod pouze jeden.

„V praxi to znamená, že politické strany kandidující v Praze 3 měly hned čtyři různé kandidátky, pro každý volební obvod jednu. Ačkoliv se to může zdát jako nepodstatný detail, hraje v konečném výsledku důležitou roli. Nárok na mandát v zastupitelstvu totiž vyplývá z výsledků jednotlivých volebních obvodů, a tak když menší politická strana v každém z volebních obvodů získá podporu pro 1,5 zastupitele, nezíská mandát pro šest, ale pouze pro čtyři zastupitele a zbylá mrtvá procenta jsou vlastně ku prospěchu vítězům voleb," objasnila starostka Prahy 3.

Čtěte také: ZAMYŠLENÍ: Odolá 'vládní' strana pokušení? Bude muset

Autor: Jakub Krupka

14.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Volby v Praze.
12

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Prezident Zeman se svou paní odvolili v základní škole v pražských Stodůlkách.
AKTUALIZOVÁNO

Letošní volby do Sněmovny nejsou podle Zemana zásadní ani zlomové

V televizi zabodoval Bartoš, Babiš působil unaveně, hodnotí experti

Specialisté na politickou komunikaci ocenili po čtvrtečních předvolebních debatách v České televizi (ČT) a na Nově především výkon šéfa Pirátů Ivana Bartoše, Babiš působil unaveně.

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

/VIDEO/ Co by udělal předseda SPD Tomio Okamura, když by si ministryně Karla Šlechtová zvrkla kotník? Proč se Michaela Marksová nerada fotí při výstupu z auta? Superdebata Deníku nebyla jen o politice.

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předseda Zelených Matěj Stropnický dnes oznámil, že je homosexuál. Vyjádřil se tak ke spekulacím bulvárních médií. O svém soukromí mluvit neplánoval, voliči by ale podle něj tuto informaci vědět měli.

Praha nemá dopravní strategii, tvrdí starosta Prahy 6

/ROZHOVOR/ „Do vztahů mezi Prahou a místními radnice se příliš promítá stranická politika a zvlášť výrazné to bylo v předvolební době,“ tvrdí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP09). Podle něj by mělo být politizování všeho včetně třeba vedení linek autobusů nahrazené snahou o konstruktivní spolupráci. Zvlášť pak v řešení dopravy, která je nejpalčivějším problémem Šestky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení