Z dozorčí rady TSK nové vedení hlavního města odvolalo Lucii Svobodovou (ČSSD), Petra Novotného (ANO), Michala Pince (ANO), Ondřeje Mirovského (Zelení), Vladislavu Hujovou (dříve TOP 09), Romana Mejstříka (ANO), Petra Burgra (KDU-ČSL) a Romana Petruse (ČSSD). Novými členy rady se stali náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě), Jan Jílek, Martin Kala, Pavel Dobeš (STAN), Pavel Richter (TOP 09), Jiří Hoskovec (Piráti) a Jan Lička (Piráti).

Premiér Andrej Babiš zahájil 3. září v Praze komunální a senátní kampaň pro říjnové volby. Na snímku lídr kandidátky v Praze Petr Stuchlík.
Stuchlík: V koalici je nezkušenost a naivita. ANO chce hlídat v dozorčích radách

Dozorčí radu Výstaviště Praha kromě bývalé primátorky Adriany Krnáčové (ANO) opustí Miroslav Šoukal, Karel Los a Tomáš Šusta. Do funkce se vrátí náměstek primátora pro finance Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Vyhnánek uvedl, že rada se v novém složení setká zřejmě ještě tento týden. "Nechci předjímat rozhodnutí dozorčí rady, ale změny v představenstvu společnosti očekávám," prohlásil.

Vrací se Vyhnánek

Vyhnánek letos v červnu na post šéfa dozorčí rady rezignoval. "Z funkce odstupuji v naději, že se nálezy dozorčí rady konečně začne někdo zabývat a že Výstaviště bude zachráněno před hrozícím průšvihem," uvedl tehdy. Kritizoval podle něj podezřelé machinace ve firmě, podezřelé smlouvy. Člen nové "pražské vlády" tak protestoval proti neochotě bývalého vedení města problémy řešit. Dalšími novými členy kontrolního orgánu budou Jiří Dohnal (Piráti), Petr Kubíček (TOP 09) a Petr Zeman (Praha Sobě).

Pražská primátorka Adriana Krnáčová poskytla 16. března v Praze rozhovor Deníku.
Dozorčí rada odvolala šéfa Výstaviště. Vedení dělalo chyby, tvrdí Krnáčová

Personální změny podle plánů nové koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09+STAN+KDU-ČSL) by se měly příští týden týkat rovněž Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Skončit mají v roli místopředsedů dozorčí rady městského dopravce zástupci předchozí politické reprezentace města Karel Grabein Procházka (ANO) a Petra Kolínská (Zelení). Své lidi naopak do čtrnáctičlenného kontrolního orgánu posílá aktuální koalice. 

Podle Hřiba se na všechny městské firmy dostane. Primátor řekl, že koalice chce dodržet zásadu, aby v orgánech seděli jenom lidé odborně zdatní v dané oblasti. "Je proto nutné hledat ty lidi, kteří jsou skutečně odborníci, a to zabere nějaký čas," vysvětlil. Do konce roku chce podle něho městská rada výměny dokončit.

Piráti do dozorčí rady DPP?

Podle serveru Seznam Zprávy obsadí dozorčí radu DPP nominanti Pirátů - Ivo Vašíček, Michal Zdeněk nebo Tomáš Mikeska. Vašíček už přitom působí v představenstvu brněnského dopravního podniku. Zdeněk je pak šéfem dopravního podniku v Liberci.

Generální ředitel TSK Petr Smolka.
Podezření na velmi špatný stav máme u dalších deseti mostů, říká šéf TSK

Původně měl zasednout v tomto orgánu také poradce Jiřího Pospíšila, volební lídra Spojených sil a předsedy TOP 09, Jiří Fremr. Jenže kvůli incidentu z roku 2010 a vleklému soudnímu sporu, který skončil před dvěma lety podmínkou za křivé obvinění pro Fermra, nakonec Pospíšilův člověk funkci nezíská. „Pan Fremr mě nyní informoval, že nyní má již čistý výpis z rejstříku trestů," uvedl pražský radní Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu). Přesto europoslanec Pospíšil a šéf pražských zastupitelů potvrdil, že po dohodě v koalici na Fremrovi netrvá.

Pirátský primátor už předem avizoval, že by měl předsedu dozorčí rady Vojtěcha Kocourka nahradit radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě). Pod jeho taktovkou se budou následně vybírat noví manažeři v čele s generálním ředitelem. Scheinherr už naznačil, že dosavadní šéf Martin Gillar nemusí ve funkci pokračovat. Pražský dopravní podnik má přes 10 tisíc zaměstnanců a roční obrat kolem 18 miliard korun.

Představení programu nové koalice na Magistrátu hlavního města Prahy. Zdeněk Hřib.
Pražský primátor Hřib chystá personální změny v městských firmách

Městské firmy TSK a Výstaviště Praha
TSK mimo jiné opravuje a čistí pražské komunikace. Loňský rozpočet firmy činil zhruba 6,2 miliardy korun. Loni se přeměnila z příspěvkové organizace města na akciovou společnost, ještě před transformací v ní zasahovali policisté, případ zatím není uzavřen.
Firma Výstaviště Praha vznikla v roce 2015 poté, co město vypovědělo smlouvu na pronájem Výstaviště s firmou Incheba. Má na starost správu a rozvoj areálu v Praze 7. V létě dozorčí rada kvůli podezřelým smlouvám odvolala tehdejšího předsedu představenstva firmy Pavla Klašku, od té doby je představenstvo bez šéfa. Krnáčová se nechala do dozorčí rady zvolit s tím, že se na problémy Výstaviště, které, jak řekla, má v oblibě, zaměří. (ČTK)

Pražská primátorka Adriana Krnáčová poskytla 16. března v Praze rozhovor Deníku.
Na Výstaviště bude dohlížet primátorka Krnáčová. Přirostlo mi k srdci, říká