„Registrujte se na covid testy jednoduše třeba hned!“ vyzval prostřednictvím facebookového profilu pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Web covid.praha.eu vznikl podle magistrátu díky intenzivní spolupráci společnosti týmu datových analytiků platformy Golemio městské firmy Operátor ICT a odboru bezpečnosti s pražskými odběrovými místy a soukromými laboratořemi. Funguje od pátku a postupně se připojí většina testovacích stanic –  na webu by se měly objevit také informace o testovacích místech ve Středočeském kraji.

„Naším cílem je zamezit tomu, aby se u testování tvořily dlouhé fronty. Vítám proto ochotu pražských odběrových míst pravidelně sdílet informace o průměrné čekací době klientů na testování. Věřím, že Pražanům tento web, ze kterého se mohou na testy pohodlně registrovat, zjednoduší už tak náročnou životní situaci, ve které se nyní mnozí nachází,” uvedl Hřib v tiskové zprávě.

„Samosprávy již na jaře ukázaly, že krizi zvládají lépe než vláda. Protestovanost obyvatelstva považujeme za zásadní, proto Praha z vlastní iniciativy spouští web, kde se občané dozvědí vše potřebné. Neustále také počet testovacích míst rozšiřujeme,” dodal primátorův náměstek pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN).

Podle radní pro zdravotnictví Mileny Johnové (Praha sobě) usiluje vedení metropole o zvýšení počtu odběrových míst – další přibylo v Městské poliklinice Praha ve Spálené ulici, kde je dokonce samostatný vchod do odběrové místnosti přímo z ulice. „Takže návštěvníci polikliniky se nebudou potkávat s lidmi přicházejícími na testy. Díky nutné on-line registraci, se zde nebudou tvořit fronty,” vysvětlila Johnová. Dodala, že začátkem příštího týdne se opět spustí drive-in testovací místo na Výstavišti v Holešovicích.

Primátor Hřib se prostřednictvím twitteru v právě končícím týdnu pochlubil, že magistrát disponuje přesnějšími čísly než Hygienická stanice hl. m. Prahy. „Hygiena totiž započítává případy, až když dokončí trasování. K tomu může docházet až s několikadenním zpožděním,” vysvětlil. Praha také zveřejnila data o volné kapacitě lůžek v nemocnicích. Ministerstvo zdravotnictví vedené Romanem Prymulou (ANO) se k tomuto kroku chystá v pondělí.