Prezident Zeman totiž podle svých slov bude chtít po premiérovi Andreji Babišovi (ANO), aby z funkce odvolal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a ředitelku Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irenu Storovou. Oba trvají na tom, že Sputnik musí projít řádným schválením v EU jako ostatní vakcíny, podle Zemana to není nutné.

Pro pražského primátora je tlak prezidenta na SÚKL nepřijatelný, stejně jako jeho požadavek zbavit se těch, kteří jeho plánu s vakcínou stojí v cestě. „Státní ústav pro kontrolu léčiv je záměrně oddělen od ministerstva zdravotnictví právě proto, aby mohl dávat odborná stanoviska neovlivněná politikou. Zásah politiků je zcela nemístný,“ uvedl Hřib.

A prezidentovi připomněl chování jeho kancléře Mynáře a dalších. „Stejně by to bylo třeba při politickém ovlivňování hygieniků u zabijačky ‚hladového prasete‘ či povolení jiných papalášských akcí,“ okomentoval Hřib pořádání zabíjačky v penzionu hradního kancléře v době, kdy byly tyto akce zakázané.

Podobně už reagovali i sousedé ze Středočeského kraje. „Vakcína Sputnik bez Evropské lékové agentury a SÚKL? Ve Středočeském kraji ani náhodou. Díky za pochopení. Tečka,“ napsala na Twitter hejtmanka Petra Pecková (STAN), ke které se přidal její náměstek Martin Kupka (ODS): „Prezident chce očkovat lidi neregistrovanou vakcínou jen proto, aby se zavděčil Moskvě. Ne, není rok 1950 a na Hradě nesedí Klement Gottwald.“