Prezident Zeman totiž podle svých slov bude chtít po premiérovi Andreji Babišovi (ANO), aby z funkce odvolal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a ředitelku Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irenu Storovou. Oba trvají na tom, že Sputnik musí projít řádným schválením v EU jako ostatní vakcíny, podle Zemana to není nutné.

Pro pražského primátora je tlak prezidenta na SÚKL nepřijatelný, stejně jako jeho požadavek zbavit se těch, kteří jeho plánu s vakcínou stojí v cestě. „Státní ústav pro kontrolu léčiv je záměrně oddělen od ministerstva zdravotnictví právě proto, aby mohl dávat odborná stanoviska neovlivněná politikou. Zásah politiků je zcela nemístný,“ uvedl Hřib.

Pražský primátor Zdeněk Hřib kritizuje Babišovu vládu kvůli očkování opakovaně.
Hřib tlačí na Babiše: Rozvezte nevyužité vakcíny! Proč lžete? reaguje premiér

A prezidentovi připomněl chování jeho kancléře Mynáře a dalších. „Stejně by to bylo třeba při politickém ovlivňování hygieniků u zabijačky ‚hladového prasete‘ či povolení jiných papalášských akcí,“ okomentoval Hřib pořádání zabíjačky v penzionu hradního kancléře v době, kdy byly tyto akce zakázané.

Podobně už reagovali i sousedé ze Středočeského kraje. „Vakcína Sputnik bez Evropské lékové agentury a SÚKL? Ve Středočeském kraji ani náhodou. Díky za pochopení. Tečka,“ napsala na Twitter hejtmanka Petra Pecková (STAN), ke které se přidal její náměstek Martin Kupka (ODS): „Prezident chce očkovat lidi neregistrovanou vakcínou jen proto, aby se zavděčil Moskvě. Ne, není rok 1950 a na Hradě nesedí Klement Gottwald.“