Autor v úvodu textu zmiňuje historku z novoročního Hřibova setkání s diplomatickým sborem, kde primátor hlavního města odmítl čínskou žádost o vykázání tchajwanského diplomata. Magistrát se k události vrátil během jarní pracovní cesty politiků České pirátské strany v čele s pražským volebním lídrem Hřibem na Tchaj-wan, protože ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) tehdy Číně na schůzce investorů vyhověla a byla za to kritizována.

Koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) navíc usiluje o úpravu partnerské smlouvy Prahy s Pekingem, kde se píše o politice jedné Číny, která neuznává nezávislost právě Tchaj-wanu. „Takové prohlášení nemá v dohodě sesterských měst místo,“ citoval The Guardian pražského primátora.

Obnovení obrazu Česka jako bojovníka za lidská práva

Článek na webu britského deníku rovněž zmiňuje přijetí tibetského vůdce a vyvěšení vlajky z budovy magistrátu, čímž se Hřib a spol. podle Guardianu vrátili k tradici obnovené v éře prvního postkomunistického prezidenta Václava Havla. Čínské úřady následně jako odvetu odmítly hostit plánované turné orchestru PKF - Prague Philharmonia.

„Primátor získal pochvalu za obnovení obrazu České republiky jako bojovníka za lidská práva a sebeurčení v době, kdy její politice dominují populistická poselství Miloše Zemana (prezidenta, jenž se jezdí učit do Číny, jak stabilizovat společnost) a Andreje Babiše, miliardářského premiéra, který je proti migraci,“ uvedl list a přirovnává jej ke starostům New Yorku či Los Angeles nebo zavražděnému starostovi Gdaňsku Pavlu Adamowiczovi.

„Hřibův vzestup z temnoty je pozoruhodný, protože čeští starostové (primátoři) na rozdíl od svých amerických a polských protějšků nejsou přímo voleni,“ všiml si The Guardian, který je ve Velké Británii brán jako levicově orientovaný deník. Pražský primátor článek sdílel na facebookové stránce s apelujícím popiskem: „Nezaprodávejme se, nepodceňujme se a buďme zase sebevědomou společností!“