Velkolepý ohňostroj, který byl 1. ledna večer odpálen z Letné a připomněl sametovou revoluci v listopadu 1989, stál zhruba dva miliony korun. „Osobně si myslím, že ta částka byla zbytečně vyšší, než by mohla být. Tento ohňostroj byl ale vysoutěžen a objednán ještě předchozím vedením Prahy. Je to tedy záležitost, kterou jsme zdědili,“ řekl primátor Hřib v rozhovoru pro Radiožurnál.

Investice
Město má 18,24 miliardy korun na investice. Na dopravu by měla jít skoro miliarda, školství si vezme zhruba 400 milionů korun. Rezerva by měla činit 10 miliard korun.

Předchozí vedení metropole v čele s Adrianou Krnáčovou (ANO) přitom několikrát uvažovalo o tichém ohňostroji. Pro rok 2018 se městská rada nakonec dohodla s organizátory alespoň na méně hlučných prvcích. Náklady byly loni ve výši milionu korun bez DPH, letos došlo k navýšení o 700 tisíc. „Slibovali jsme, že budeme koalicí změny. Myslím, že by bylo vhodné také zkusit příští rok něco trochu jiného. Mám na mysli například variantu tichého ohňostroje,“ dodal Hřib.

Zákaz petard v Praze?

Problém této varianty však spočívá v tom, že se podle odborníků na zábavní pyrotechniku hodí spíše pro menší skupinu lidí na zahradní slavnost nebo do uzavřených prostor. Pražský ohňostroj je příliš velký. Řešením alternativní městské oslavy příchodu nového roku by mohla světelná show s drony – například podle vzoru polské Varšavy.

Mnozí Pražané si stěžovali, že už silvestrovská noc byla pro ně i jejich zvířecí miláčky krutá. Někde se rány ozývaly třeba už od Vánoc. Vzduch pak zamořil sirný pach z petard a dělbuchů. Pirát Hřib si však nedovede reálně představit zákaz používání zábavní pyrotechniky, který platí v některých evropských městech. „Možná by to šlo v některých vybraných lokalitách,“ uvažuje Hřib. Prahu podle něj navíc trápí nedostatek strážníků městské policie.

„V Praze musí být i 31. 12. spolu hezky jak slavícím, tak starším lidem, nemocným, dětem nebo zvířatům. Stejně tak se budeme věnovat organizaci městského novoročního ohňostroje - letos už byl připravený, požádali jsme ale alespoň organizátory, aby připravili jeho tišší variantu bez extra přidaných zvukových efektů. Pro příští rok jednáme o nových variantách,“ informovala koaliční Praha sobě na facebookových stránkách.