Názor primátora Pavla Béma (ODS) na stavbu Národní knihovny podle návrhu zesnulého architekta Jana Kaplického prošel radikální proměnou. Před třemi lety považoval Kaplického blob za „nesmírně nepokorný, svévolný až arogantní“, a nyní ho chce, za určitých pod-mínek, podporovat.

„Pokud se najde investor a vhodné místo, pražská ODS Kaplického stavbu podpoří,“ napsal Deníku na dotaz, zda občanští demokraté v Praze podpoří stavbu, pokud uspějí v podzimních komunálních volbách. Podle prvního muže metropole blob ovšem na Letné stát nebude. „Nemá to nic společného s úspěchem ODS ve volbách. Hlavním důvodem je skutečnost, že ministerstvo kultury nemá k dispozici nezbytné miliardy a Národní knihovna se rozhodla nejdříve revitalizovat a opravit památkově chráněné Klementinum,“ vysvětlil primátor, proč návrh nové budovy Národní knihovny nedostal šanci na vznik
I další politické strany, které se budou snažit vyslat své zástupce do městského zastupitelstva případně i rady a které Deník v anketě oslovil, zastávají podobný názor na stavbu chobotnice: Knihovnu chtějí, ale původně vybrané místo na Letné se jim jeví jako nevhodné.

„Praha si zaslouží zajímavou a významnou budovu a Národní knihovna rovněž. Místo je ale trochu problematické. Křižovatka na Letné bude obrovská a stavbu by znehodnotila. Je potřeba najít vhodné místo, aby se nemuselo stavět na zelené louce,“ řekla Petra Kolínská, za-stupitelka za Stranu zelených.
Podle předsedy kontrolního výboru a zastupitele za KSČM Františka Hoffmana je původní lokalita rovněž nevhodná. „Knihovnu jsme od začátku nepodporovali, ale kdyby se pro ni našlo jiné místo, než je Letná, možná bychom ji podpořili,“ řekl Hoffman.

Stejně hovoří zástupci za Věci veřejné. „Náš názor je, že blob ano, ale je třeba jednat o místě,“ sdělil stručné stanovisko Deníku Radek John, předseda Věcí veřejných.

Kandidáti za Top 09 zatím oficiální stranické stanovisko ohledně blobu neprojednali. „Mně se Kaplického stavba líbí, Praha by měla umožnit její vznik. Otázkou ale je, zda na ni stát bude chtít dát peníze,“ zmínil František Laudát, předseda pražské Top 09, který také podepsal petici za vznik nové budovy Národní knihovny podle Kaplického.

Jedinou politickou stranou, která podporuje výstavu chobotnice i na místě, pro které ji Jan Kaplický navrhoval, je sociální demokracie.
„Dovedu si představit, že tato architektonicky významná stavba bude v původně určené lokalitě postavena. Jsme připraveni se problematice výstavby Kaplického knihovny věnovat tím, že ji vrátíme do jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy. Musíme totiž vytvořit prostředí, které to úředně umožní,“ napsal Deníku Petr Hulinský (ČSSD), který zároveň působí jako předseda finančního výboru pražského zastupitelstva.