Nový pomník komunistickým režimem popravené političky Milady Horákové vznikne v Praze 2. Na radnici druhé městské části na náměstí Míru probíhá v těchto dnech výstava návrhů díla, které by mělo uctít památku této osobnosti. Po Pankráci, Sněmovní ulici v Praze 1 a Bieblově ulici v Praze 5 tak bude zahrada Ztracenka čtvrtou lokalitou v metropoli připomínající oběť této ženy.

Pomník Horákové by měl stát nejpozději v dubnu 2018

„Milada Horáková se v Praze 2 narodila, studovala tu, vdávala se v kostele sv. Ludmily. I její symbolický hrob je v Praze 2 na Vyšehradě. Její sepjetí s Prahou 2 je silné a zjevné," obhajuje záměr radnice Prahy 2 místostarosta Václav Vondrášek. Pomník by měl v zahradě stát nejpozději v dubnu roku 2018.

V Praze 6 ve Vokovicích se v tomto roce objeví výtvarné dílo věnované letci RAF Františku Fajtlovi. „Do soutěže se přihlásilo pět návrhů, vybrán byl návrh architekta Aleše Vyjídáka a magistra Zdeňka Ruffera," uvedl tiskový mluvčí městské části Martin Churavý. Návrh byl doporučen k dopracování a upřesnění. „Pokud vše půjde dobře, pomník připomínající letce Františka Fajtla bude stát v říjnu tohoto roku," dodal Churavý.

Odhalení pomníku rodičům Wintonových dětí bude na jaře 

Další z letošních plánů je umístění památníku rodičů Wintonových dětí na hlavním nádraží. Na něj v současné době probíhá sbírka, dosud je vybrána asi polovina potřebné částky. „Chceme provést odhalení ještě na jaře, a proto děláme řadu akcí v Čechách i v Anglii, kde sbírku propagujeme," uvedla Zuzana Marešová, jedna z Wintonových dětí, která v Česku sbírku koordinuje.

„Zároveň intenzivně pracujeme na všech povoleních nutných k umístění památníku," dodala. V hlavním městě také nadále pokračuje řada dlouhodobých snah. Jednou z nich je například socha Václava Havla.

Budoucnost sochy Václava Havla je ve hvězdách 

„V současné době stále probíhá sbírka a připravujeme projekt na umístění sochy," uvedl Petr Dauš, předseda Spolku pro výstavbu sochy Václava Havla. Pomník by mohl stát například na Petříně, spolek ale uvažuje i o jiných variantách.

„Zcela zásadní je najít místo a zařídit všechna povolení, kamkoli se obrátíme, narážíme na strach, obavy a nechuť se angažovat," dodává Dauš. Jaká budoucnost sochu Václava Havla čeká, je tedy ve hvězdách.

Na Klárově jsou umístěna hned dvě pamětní místa 

Umisťování nových pomníků je v Praze většinou problematické. V poslední době se zdá, že se opakují dvě schémata. Buď vyjde podnět od obyvatel či konkrétního umělce a je těžké nalézt společnou řeč s danou městskou částí. Nebo je pomník realizován městskou částí a následně se neshledá s podporou obyvatel. Pražská pomníková politika tak působí chaoticky. Na některých místech se Praha zdá být až „přepomníkovaná".

Typickým problémovým případem tak je Klárov, kde jsou na poměrně malém prostoru umístěna hned dvě pamětní místa. „Klárov je přímo ukázkovým příkladem chaotického umísťování pomníků v Praze," vysvětluje sochař Pavel Karous. Navíc obě díla, památník Druhého odboje a Pomník letcům RAF, rozhodně nepatří k oceňovanému umění.

Na Klárově jsou dva pomníky pilotům RAF

„U památníku Druhého odboje dala městská část přednost zpátečnickému návrhu od Vladimíra Preclíka, který byl v té době dávno za tvůrčím zenitem," komentuje dílo sochař.

„Navíc v roce 2014 vznikl na Klárově další kýčovitý pomník, který má sloužit k uctění památky českých pilotů RAF, a to přesto, že už jeden pomník pilotům RAF v Praze máme," dodává Karous.

Ve světě je pomníková tvorba okrajová

Paradoxně je pomník pro metropoli jedním z důležitých vyjadřovacích prostředků. V kontextu zahraničních měst je ale tato pozice ojedinělá. „V Praze, z těch velmi málo stálých výtvarných děl ve veřejném prostoru osazených po roce 89, jsou bohužel v drtivé většině pomníky, což je výsledek konzervativního uvažování politického vedení Prahy. Ve světě je pomníková tvorba naprosto okrajová," připomíná sochař.

Čtěte také: Radnice Prahy 2 vystavuje návrh pomníku Milady Horákové