Šéf pražských Zelených Ondřej Mirovský upozornil, že pokud by tato novela měla projít zastupitelstvem, pak by díky ustanovenému přechodnému období zmizela poslední herna až v roce 2022. „To je nepřijatelné. Na jednání zastupitelstva chystáme protinávrh," vzkázal Mirovský.

Už dnes je tak zřejmé, že v tomto poměrně klíčovém bodě nebudou zastupitelé za ANO, ČSSD a Trojkoalici hlasovat jednotně, což zřejmě jen prohloubí příkop nedůvěry mezi nimi. Iniciativy se opět chápou zastupitelé za TOP 09 a ODS, kteří hodlají „ulovit" Trojkoalici pro svůj koaliční projekt.

„Tenhle sprostý návrh nesmí projít," poznamenal v souladu s postojem Zelených předseda pražské TOP 09 a starosta Libuše Jiří Koubek. Právě otázku regulace hazardu probírali ve čtvrtek vyjednavači TOP 09 a ODS s Trojkoalicí.

Nulová tolerance hazardu

Nesváry mezi hnutím ANO a ČSSD na jedné straně a především částí Trojkoalice, představovanou Stranou zelených na straně druhé, neutichají. Tentokrát se bojuje o nulovou toleranci hazardu, kterou stávající koalice slíbila Pražanům v programovém prohlášení. Dodržení slibu je přitom v nedohlednu.

Podle šéfa pražských Zelených a místostarosty Prahy 7 Ondřeje Mirovského může nulovou toleranci paradoxně zhatit schválení novely vyhlášky o jeho regulaci. Návrh novely tento týden prošel většinou v radě hlavního města. Mirovský upozornil, že pokud by byl schválen i na zastupitelstvu, pak by v řadě městských částí oddálil plošný zákaz odsouhlasený již dříve místními samosprávami.

„Například v Praze 7 by poslední herna zmizela až v roce 2019. Na schůzi zastupitelstva podám protinávrh," sdělil Mirovský. Tím vlastně potvrdil, že zastupitelé za Trojkoalici, nebo přinejmenším za Stranu zelených, nebudou hlasovat v souladu s kluby ANO a ČSSD, které prosazují pozvolný přechod k nulové toleranci. Tuto taktiku avizovala i primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

„Vzniklo to po vzájemné dohodě. Navíc rada postupovala podle rozhodnutí zastupitelstva a vrátila se k červnovému tisku, který nyní dopracovávala, ani ten s úplným zákazem nepočítal," připomněla primátorka.

Potřeba Trojkoalice

Jenže právě onen zmiňovaný červnový tisk se stal svého času trpkým jablkem sváru mezi koaličními partnery. A svár pokračuje. Toho si je vědoma dosavadní pravicová opozice, což jsou kluby TOP 09 a ODS, které aspirují na ustavení nové magistrátní koalice, k čemuž ovšem nezbytně potřebují „ulovit" Trojkoalici.

Na čtvrtečním jednání mezi Trojkoalicí, TOP 09 a ODS padlo právě i téma hazardu. Sice za zavřenými dveřmi, ale podle vyjádření některých přímých aktérů mohla v tomto bodě panovat jistá shoda.

„Primátorka Krnáčová posílá do zastupitelstva návrh protihazardní vyhlášky, která formálně bude regulovat hazard, ale s přechodným obdobím do konce licencí provozoven. Což je někde až do roku 2022. Tenhle sprostý návrh nesmí projít," komentoval záležitost předseda pražské TOP 09 a člen vyjednávacího týmu strany Jiří Koubek.

Šéf pražské ODS a rovněž člen vyjednávacího týmu strany Filip Humplík pak obecně naznačil, že spolupráce s Trojkoalicí „je ta první a jediná cesta, kterou se nyní vážně zabýváme." „Nebavili jsme se o tom, zda spolu, ale jakým způsobem spolu. Otázka zda, je vyřešena. Je to silný výsledek," poznamenal předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný.

Spolupráce není vyloučena

Lídr Trojkoalice Petr Štěpánek pouze uvedl, že jednání s TOP 09 a ODS budou pokračovat příští týden. Zdá se, že Trojkoalice se čím dál víc vzdaluje návratu ke koaliční spolupráci s ANO a ČSSD, o kterou usiluje novopečený předseda pražské organizace hnutí ANO Martin Stropnický.

„Je to varianta číslo jedna. Od Trojkoalice jsem se zatím nedoslechl, že by byla spolupráce vyloučena," stále věří v úspěch Stropnický. Jist si prozatím může být jen dřívější dohodou s ČSSD.

Na magistrátu je tak zřejmě nejdál varianta menšinové koalice TOP 09 a Trojkoalice s tichou podporou ODS, Pirátů a Nezávislých Tomáše Hudečka. Piráti totiž upozornili, že do nové městské rady usednout nehodlají a nepodpoří ani takovou, kde by přímo figurovala ODS. Občanští demokraté pak avizovali, že podpora menšinové rady by z jejich strany nepředstavovala problém.

Čtěte také: Heren má být od nového roku o třetinu méně. Nulová tolerance je v nedohlednu