Výstava, která se bude konat v trojské botanické zahradě od 12. do 28. října, je unikátní tím, že si návštěvníci exponáty prohlédnou nejen zrakem, ale doslova je zažijí všemi smysly. I díky speciálnímu zvukovému průvodci se tak návštěva promění v neobvyklý zážitek.

Botanická zahrada hl. m. Prahy pořádá speciální výstavy už 22 let. Nejrůznější aspekty přírody botanici nepřibližují jen nejširší veřejnosti, ale i návštěvníkům se specifickými potřebami. Exponáty na říjnové výstavě zaujmou jak hmatově, sluchově, čichově, tak dokonce i chuťově. Doprovázejí je také popisky jak v černotisku, tak v Braillově písmu.

Speciální zvukový průvodce

Výstavu si návštěvníci mohou prohlédnout samostatně, nebo v doprovodu proškoleného průvodce, který zároveň dokáže poskytnout asistenci osobám se specifickými potřebami. Zájemci si mohou zapůjčit klapky na oči a speciálního zvukového průvodce.

„Ten je výstavou provede s využitím autentických zvuků, komentáře a pokynů. Projít si výstavu bez použití zraku je pro většinu návštěvníků mimořádný zážitek,“ vysvětlila Eva Novozámská, spoluautorka výstavy a metodička vzdělávání Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Tématem letošní výstavy pro všechny smysly bude symbióza. „Popisuje různorodé a fascinující vztahy mezi živými organismy v přírodě. Zábavnou, interaktivní formou a se zapojením doslova všech smyslů odhalí návštěvníci tajemství parazitujících rostlin či rostlin žijících v oboustranně prospěšném vztahu s houbami nebo bakteriemi,“ popsala Klára Lorencová, spoluautorka výstavy a kurátorka Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Rostliny spolupracující s mravenci

Pokud do trojské zahrady dorazíte, dozvíte se informace o rafinovaných orchidejích či rostlinách spolupracujících s mravenci a dalšími živočichy. Návštěvníci si budou moci přivonět k parazitické raflézii. Nejen zrakem, ale i hmatem si prohlédnou model lišejníku nebo největší semeno světa.

Výstavu letos připravili nejen botanici z Česka, ale i ze Švédska, Polska a Maďarska. „Ke sdílení našich dlouholetých zkušeností nás motivoval zájem kolegů z botanických zahrad celé Evropy, kteří byli našimi aktivitami doslova uchváceni. Nyní společně pracujeme na metodice práce s návštěvníky se specifickými potřebami v botanických zahradách a dalších akcích,“ dodala jedna ze spoluautorek výstavy Jarmila Skružná. Neobvyklou expozici v Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji můžete navštívit od 12. do 28. října. A to každý den mezi 9. a 17. hodinou. Výstava se koná ve výstavním sále v Ornamentální zahradě.