Mobilní telefony jsou v současnosti pro některé lidi nedílnou součástí života a upozornění na brzy vybitou baterii je pak katastrofickou zprávou. Zvláště když si člověk potřebuje nutně zavolat.

Dobíjecí stanice v parku 

„Proto lidé určitě ocení možnost dobít si telefon v parku," uvedl místostarosta Prahy 13 Petr Zeman. Městská část minulý týden nainstalovala ve středu Centrálního parku solární dobíjecí stanici. Má podobu sloupu se stříškou, v níž je zabudovaný solární panel. Nabíjet lze tedy i v noci či při výpadku proudu.

Je však třeba donést si vlastní kabel, který se zapojí do jednoho ze čtyř USB vstupů. Telefon či tablet pak lze položit na stoleček, který sloupek doplňuje, a sednout si na jednu ze tří židlí. Celá tato vymoženost vyšla Prahu 13 na zhruba 200 tisíc korun.

Inspirace v zahraničí 

V Praze takový sloupek se stříškou není novinkou. Už loni v zimě ho pořídila do Malešického parku Praha 10. „Lidé si stále na tuto novinku zvykají a ještě jsou tací, kteří nevědí, k čemu slouží. Jinak jsme ale nenarazili na žádnou negativní reakci," popsal mluvčí desítky Vít Novák půlroční fungování zařízení, na které lze narazit v Dubaji, kde má stanice tvar palmy.

Zahraničím se inspirovala i Praha 6, která vyhlásila červencovou anketu, v níž měli obyvatelé šestky rozhodnout z 11 projektů, který se za milion korun zrealizuje. Jedním z nich byly i chytré palmy.

„Celou dobu hlasování se tento projekt pohyboval na prvních třech místech," řekl mluvčí Prahy 6 Martin Churavý. V anketě, která včera skončila, však podle Churavého nejspíš nezvítězil. „To však neznamená, že projekt nebudeme v budoucnu realizovat," doplnil mluvčí.

Nabíjení mobilu ve veřejném prostoru 

Nabít si telefon ve veřejném prostoru by mohlo jít i na chytrých dopravních zastávkách, které by se mohly do konce roku objevit na Mariánském a Petrském náměstí, kde staví minibusová linka 294.

„Představuji si instalaci na rok, během kterého se zjistí, zda o to lidé mají zájem. Pokud by se ukázalo, že ne, daly by se zastávky přes noc odstranit," vysvětlil místostarosta Prahy 1 Richard Bureš.

Se zastávkou se mohli lidé seznámit blíže při loňském ročníku Designbloku v ulici Na Příkopě. Kromě možnosti dobití telefonu nabízí i připojení k wifi či interaktivní tabuli.

Autobusů s dobíječí přibývá 

S nabitím telefonu však nemusí cestující pražskou dopravou čekat až na vznik chytrých zastávek. „Načerpat šťávu" do mobilního zařízení mohou už dva roky v některých autobusových linkách.

„Provozujeme 12 autobusů, které jsou vybaveny USB dobíječi. Posledních pět takových autobusů jsme dostali na konci července a právě teď vyráží na linky v Praze a okolí," uvedl Petr Čihák, ředitel Arriva Praha.

Letos a příští rok má dopravce pořídit dalších 30 autobusů s USB dobíječi, které budou součástí Pražské integrované dopravy. Setkat se s vozy s takovou možností lze zatím na lince z Prahy do Kutné Hory či autobusech jezdících ze Zbraslavi na Jižní Město.

Chytré lavičky 

„Od řidičů víme, že si na dobíječe lidé začínají zvykat a využívají je stále častěji," doplnil Čihák s tím, že autobusy bez možnosti nabít si telefon či jiné zařízení společnost pro pražskou dopravu už ani nepořizuje. Stejně jako v případě předchozích možností dobití, i zde lidé potřebují k nabití mít po ruce vlastní USB kabel.

Další možnost, jak si mimo domov či kancelář dobít telefon, nabízela chytrá lavička, jež se loni objevila u Národní technické knihovny v Dejvicích. Po cestě na milánské Expo se však zpět před knihovnu nevrátila.

Podle tvůrců lavičky se solárním napájením by se to mohlo v budoucnu změnit, neboť už probíhají jednání o její instalaci v Praze. Ohledně místa možného umístění však autoři nechtějí být konkrétnější, protože jednání jsou teprve v počátcích.

Čtěte také: Lidé se mohou s mobilem vydat po místech novodobé české historie