Krátce před půlnocí v noci z neděle na pondělí se obyvatelům severní části Vítkovy ulice v Karlíně naskytl nevšední pohled. Mladý muž klečící u jednoho ze stromů lemujících chodník právě vytvářel "guerillový záhonek".

"Guerrillové zahradnictví (guerrilla gardening) je forma přímé akce, převážně praktikovaná environmentalisty. Aktivisté převezmou (zasquatují) opuštěnou půdu, kterou nevlastní, k sázení rostlin a oživení veřejného prostoru. Jedná se o formu společenského protestu proti nevšímavosti vůči špíně, nepořádku a celkově zanedbaným či zchátralým místům na veřejně přístupných prostorách," praví Wikipedie.

A přesně o to mladému chlapíkovi šlo. Plochy pod místními stromy jsou zpravidla zaneřáděny psími výkaly, které se páníčkům nechce uklízet s tím, že nejsou přímo na chodníku. A také nedopalky, které, těžko říct proč, kuřáci odhazují právě sem. "Psích ho..n a vajglů jsem vybral fakt hodně," líčil Pražskému deníku mladý muž a pomalu do stlučené ohrádky sypal přivezenou čerstvou zeminu.

"Hlínu jsem koupil, kytky jsem koupil, ohrádku sám vyrobil. Samozřejmě že za svoje peníze. Jsem moc zvědav, jak dlouho to tady vydrží. Ale nebylo by špatné, kdyby tady takových záhonků přibylo víc," konstatoval. Až čas ukáže, jestli skutečně další zahrádky přibudou nebo jestli tuhle jedinou někdo zničí.