Fixpoint, tak se jmenují speciální bezpečnostní kontejnery, které zřizuje a spravuje organizace Progressive. Nejvíce jich je na pětce. Na své území je umístila už i Praha 1, 3, 7 a 8.

Iniciativa kontroluje i okolí kontejnerů 

Obyvatelé tak mohou narazit na kontejnery například na Mrázovce či v Husových sadech. Jejich rozmístění vždy předchází důsledný monitoring drogové situace v dané oblasti.

„V kontejnerech bylo za poslední rok nalezeno přes tři a půl tisíce injekčních stříkaček, v terénu pak přes 11 tisíc kusů," popisuje současný stav vedoucí programu Fixpoint Simona Poláková. Kromě vybírání kontejnerů iniciativa totiž kontroluje i jejich okolí a jiná veřejná místa, kde se stříkačky objevují.

Společnost plánuje i nadále rozmisťovat kontejnery po Praze 

Program se vyvíjí už od roku 2009. Kvůli dalšímu rozvoji se Progressive pokusil získat finance přes crowdfundingovou kampaň, která se ale nevydařila, požadovaný obnos 55 tisíc korun nevybrali.

„Hlavní problém vidíme v tom, že naše cílová skupina není z charitativního hlediska vnímaná jako dostatečně potřebná," vysvětluje Poláková. I přes neúspěch plánuje obecně prospěšná společnost nadále rozmisťovat kontejnery po hlavním městě. O dalších momentálně jedná s jednotlivými městskými částmi.

Fixpointy budou i v Praze 2?

Letos by se tak mohly objevit třeba na dvojce. „Bezpečnostní komise projevila o instalaci kontejnerů zájem," vysvětlila Terezie Paterová, koordinátorka protidrogové prevence v Praze 2. Nejdříve by se tam Fixpointy mohly rozmístit v létě.

Společnost navíc jedná s Prahou 3, 7 a 8 o možném navýšení počtu kontejnerů. „S fungováním jsme spokojení. V roce 2016 bylo na území Prahy 3 v kontejnerech nalezeno 428 kusů stříkaček, tudíž s jejich instalací budeme pokračovat i na dalších rizikových místech," okomentovala mluvčí trojky Michaela Luňáčková.

Praha 3 je připravena zvýšit počet sběrných míst 

Uvažuje se o jejich umístnění v okolí nákupního centra Flóra či u Olšanských hřbitovů. „Praha 3 je připravena zvýšit počet sběrných míst v případě nutnosti, při vyhledání nového zdroje znečištění," uvedl místostarosta David Gregor.

Loni organizace Progressive nainstalovala 5 nových kontejnerů. „Naše aktivita ale vždy odráží aktuální dění na otevřené drogové scéně, proto nelze nikdy s určitostí dopředu říci, kterým směrem se bude vyvíjet." dodala Poláková.

Čtěte také: Odhalené případy pašování? Hodně přes tisíc!