Mezi tyto netradiční pacienty se letos zařadilo i mládě kriticky ohroženého sysla obecného. O tohoto chráněného hlodavce se stanice starala teprve podruhé ve své více než sedmileté historii.

Na vyčerpané syslí mládě, které bez hnutí leželo mimo noru, narazily nálezkyně koncem května letošního roku na Mladoboleslavsku, kde žije kolonie syslů obecných, při fotografování těchto drobných zvířat. Mládě, které přivezly do stanice, bylo naprosto vysílené a dehydratované.

Sysli ze Zoo Praha putují na Lounsko, kde vznikne nová kolonie.
Maskot olympiády i hospodářský škůdce. Zoo Praha zachraňuje sysla

"Mělo ještě zavřené oči a nemohlo být tedy starší než tři týdny, jedno oko však již mělo zanícené a plné muších vajíček. Několik prvních dní bylo pro malou syslí slečnu, která dostala jméno Soňa, kritických. Díky intenzivní péči ošetřovatelů se ale její stav začal rychle zlepšovat a mládě začalo přibývat na váze," informovala mluvčí Lesů hl. m. Prahy, pod které stanice spadá, Petra Fišerová.

Sysel šplhal po stromech

"Syslové jsou však velmi společenská zvířata, která žijí ve skupinách, a tak naší pacientce záhy začala chybět společnost. Smutně pískala a volala své druhy, jenže na to, abychom ji mohli vypustit zpět do volné přírody, ještě nebyla dost silná," pokračovala ve vyprávění příběhu.

A tehdy přišli na řadu náhradní kamarádi: V záchranné stanici se právě zotavovalo několik podobně starých veverčat. Veverky a syslové jsou příbuzní, a tak je ošetřovatelé zkusili dát dohromady. Mláďata si na sebe rychle zvykla a velmi k sobě přilnula. Syslí slečna se dokonce naučila pár veverčích triků, například šplhání po větvích, i když obvykle se sysel jako zemní hlodavec drží raději při zemi.

Záchranná stanice v Praze přijala za půl roku víc zvířat než loni.
Záchranná stanice pro zvířata se dočká nového areálu. Za 100 milionů korun

"Po měsíci péče v záchranné stanici byla Soňa připravená vrátit se zpátky ke svému původnímu druhu. Její zachránkyně ji odvezly na místo, kde ji původně našly, a ujistily se, že syslí kolonie svého ztraceného člena v pořádku přijala. Doufáme, že si Sonička mezi svými rychle zvykla a že přispěje k rozšíření populace tohoto kritického ohroženého druhu," uzavřela Fišerová.

Sysel obecný patří mezi hlodavce a je naším jediným zástupcem takzvaných zemních veverek. Má velké oči, malá ouška a krátký ocas. Žije v koloniích, které mohou čítat až několik stovek jedinců. Syslové nejraději obývají přehledné travnaté plochy s nízkou vegetací, kde se mohou snadno orientovat a včas se skrýt před případným nebezpečím do některé ze svých nor. Sysel patří mezi kriticky ohrožené druhy české i evropské fauny.

Více než stovku netopýrů vypustili pracovníci záchranné stanice pro volně žijící živočichy v pražské Královské oboře. Vzbuzeni byli začátkem února ve světlíku rekonstruovaného činžáku v Libni.
Stromovka bude mít nové obyvatele. Padesát netopýrů se vrátí do přírody