Labuť velkou našli zaměstnanci štěchovické vodní elektrárny přímo v jejím areálu na břehu Vltavy. Měla viditelnou stopu krve na boku a nebyla schopná pohybu.

Později se ukázalo, že narazila do drátů vysokého napětí, které v těchto místech nad Vltavou vedou. Pracovníci elektrárny proto zavolali Pražskou zvířecí záchranku, která se stará o zvířata nejen v hlavním městě, ale i na Prazezápad.

„Opeřence následně ochránci přírody odvezli do záchranné stanice Aves. Zde labuti odborníci poskytli nejlepší možnou péči a již po pár dnech zaznamenali výrazné zlepšení jejího zdravotního stavu. Po čtrnácti dnech rehabilitace se mohla labuť vrátit zpět do volné přírody," informoval David Zítek z Domu ochránců přírody v Praze.

Záměrně vybrané místo

Labuť velkou vypustili známí herci Kristýna Leichtová a Filip Kaňkovský, kteří už v minulosti projevili zájem o podporu činnosti Pražské zvířecí záchranky. Labuti umožnili comeback v Davli. Toto místo vybrali ochránci přírody záměrně.

Důvodem byl fakt, že je v blízkosti původního místa nálezu, vyskytují se zde další labutě a nehrozí jí nebezpečí v podobě vysokonapěťových drátů.

Jak Deníku řekl ředitel Avesu Petr Starý, ročně v záchranné stanici u Kladna přijmou přes tisíc živočichů. Úspěšnost jejich návratu do přírody přesahuje lehce hranici padesáti procent.

Zhruba sedmdesát procent pacientů tvoří ptáci. Patrně největší raritou byl předloni vzácný orel mořský, kterého se záchranářům v Avesu podařilo vyléčit a vypustit zpět do volné přírody.

Zvířecích pacientů je pořád dost

„Dostanou se k nám opeřenci, kteří narazili do drátů nebo se střetli s projíždějícím automobilem. Další kapitolou jsou pak malé poštolky z měst, které potřebují k rozlítání několik dní. Lidé nám je nosí v obavě, že je sežerou psi nebo kočky. Poté, co je naučíme lovit, je opět vypouštíme," uvedl Petr Starý.

Co se týká labutí, ročně jich mají v Avesu v péči v průměru kolem třinácti. Bývají zpravila zraněny o dráty vysokého napětí nebo mají poranění od rybářských háčků a vlasců.

„V pátek nám byl do záchranné stanice přivezen první malý zajíček. Chtěl bych apelovat na veřejnost, aby se malých zajíců nebo srneček v domnění, že jsou opuštěni, nedotýkali. Jejich matky jsou pravděpodobně opodál a jen se starají o zajištění potravy. Pokud se tato mláďata dostanou do naší záchranné stanice, je jen přibližně poloviční šance, že se je podaří odchovat," upozornil Petr Starý.