Zeman v krátkém proslovu označil Karla IV. za největší osobnost českých dějin. "Karel IV. se zasloužil o svoji i naši společnou vlast," řekl prezident.

Panovník podle něj učinil z Českého království na tehdejší poměry bohatou a prosperující zemi, sídlo kultury a vzdělanosti a dal českým zemím mezinárodní kredit. Karel IV. byl geniální architekt, či spíše urbanista, řekl Zeman. Zmínil také jeho rozšiřování zemí Koruny české spíše diplomacií než vojenskou aktivitou.

Suverenita Českého království

"Císař Karel se postaral i o vše, co bylo potřeba k úplné suverenitě Českého království," řekl Duka. Zmínil v této souvislosti založení univerzity, vznik pražského arcibiskupství a zhotovení Svatováclavské koruny.

V čele státu Karel IV. podle Duky vždy sloužil bohu i člověku. Zlatá doba Karlovy vlády stála na spravedlivém uspořádání společnosti, v němž panovník a církev nesoupeřili, ale spolupracovali, řekl kardinál. "I dnes mluvíme o kooperačním modelu soužití církve a a státu," podotkl.

Apoštolský nuncius Giuseppe Leanza během obřadu přečetl požehnání poslané papežem Františkem, zazněla také česká hymna.

Vystavené korunovační klenoty

Svatováclavská koruna a další korunovační klenoty byly vyzvednuty z komory ve svatovítské katedrále ve čtvrtek. K výročí narození Karla IV. budou od neděle 15. května po dva týdny vystaveny ve Vladislavském sále. Klenoty se vystavují jen za zvláštních okolností, většinou při příležitosti volby českého prezidenta. Korunu uloženou pod skleněnou schrání přinesli do katedrály její Zlatou bránou příslušníci Hradní stráže.

Mše, která se konala přesně v den, kdy se před 700 lety Karel IV. narodil, se zúčastnili tři zástupci evropských panovnických rodů: lucemburský velkovévoda Jindřich I., monacký kníže Albert II. a lichtenštejnský dědičný princ Alois. Na mši byl také bavorský premiér Horst Seehofer.

Přítomni byli mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a další členové vlády, předsedové Senátu i Sněmovny, vysocí církevní představitelé, zástupci univerzit, armády či samospráv. Zemanův předchůdce v prezidentské funkci Václav Klaus se mše nezúčasnil.

Prostor vymezený zátarasy

Přibližně polovina míst byla vyhrazena pro veřejnost. Přístup na Hrad i do katedrály byl ale kvůli zajištění bezpečnosti pod kontrolou policistů a vojáků.

Před vstupem do areálu Pražského hradu museli návštěvníci projít bezpečnostním rámem a policisté kontrolovali také obsah zavazadel. Přes jednotlivá nádvoří pak lidé nemohli chodit volně, jak je obvyklé, ale pouze v prostoru vymezeném zátarasy.

Čtěte také: Z Prahy chtěl Karel IV. vybudovat nový Řím