O přičlenění požádaly Přezletice na základě ankety, kterou uspořádaly letos na jaře. Ze 647 rozdaných lístků se jich vrátilo 377 a pro připojení k Praze se vyslovilo 330 občanů. „Souhlasí s tím tedy více než polovina dospělých,“ konstatoval Blažek. Také pražští radní včera nebyli proti a se záměrem vyslovili souhlas.

Zatím se neví, kdy by mohlo sloučení nastat. „Pokud se k žádosti Přezletic vysloví kladně i městské zastupitelstvo, požádáme o změnu zákona, který upravuje hranice vyšších územních samosprávných celků,“ řekl Blažek. Připustil, že jako legitimní se mu jeví pozeptat se v této souvislosti i ostatních obcí na prstenci okolo hlavního města, zda nemají podobné úmysly. „Já to asi učiním, aby se to případně dělalo z jedné vody načisto,“ konstatoval Blažek s tím, že rozhodně nepůjde o nějaký nátlak.

Náměstek bude o přezletické snaze jednat i se středočeským hejtmanem Petrem Bendlem. Připojení obce by se pochopitelně dotklo i rozlohy Středočeského kraje. „Je to ale vůle Přezletic. Nedovedu si představit, že by se tomu kraj snažil zabránit,“ míní Blažek.

Proč se obci, která má 801 obyvatel, zachtělo patřit pod Prahu? „Lidé mají většinou zaměstnání v hlavním městě a lépe by se jim dojíždělo městskou hromadnou dopravou. Bylo by také možné vypracovávat společné rozvojové projekty i se sousední pražskou čtvrtí Vinoř,“ shrnula starostka Přezletic Veronika Vreciová očekávané výhody.

Lidé chtějí pod Prahu i přesto, že vědí, co je čeká. Po připojení si totiž budou muset nechat kvůli novým adresám vyměnit občanské i řidičské průkazy a další dokumenty.

 

Jak se Praha rozrůstala


Území hlavního města se začalo rozrůstat hlavně od konce 60. do poloviny 70. let. V roce 1960 se k Praze přičlenila například Ruzyně, Čimice a další malé části mimopražských obvodů.

V roce 1968 pak město rozšířilo dalších 21 obcí ze Středočeského kraje. Praha tím získala 112 kilometrů čtverečních a takřka 70 tisíc obyvatel. O šest let později se přidalo dalších 30 obcí s více než 60 tisíci lidmi a rozloha Prahy se zvětšila o 199 čtverečních kilometrů. Poslední připojené obce byly mimo jiné Březiněves, Satalice, Koloděje, Klánovice a Přední Kopanina.

Chtějí do Prahy - Infografika