„Policisté předvedli tři osoby za účelem prokázání totožnosti, další tři pro podezření z přestupku a dva muže zadrželi pro podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví a útoku na veřejného činitele,“ řekl policejní mluvčí Ladislav Bernášek.

Protesty byly klidné

Protestní shromáždění se v pondělí konala na Pohořelci, kde se sešlo pět set demonstrujících, a před americkou ambasádou, kam přišlo sto padesát lidí. Ti se pak vydali na protestní pochod směrem na Pohořelec, kde se se svými soudruhy spojili.

Přibližně šest desítek mladých lidí se pokusilo proniknout policejní ochranou do uzavřeného prostoru Loretánskou ulicí.Vtom jim zabránila policie.

Zbytek skupiny z místa odešel a policisté jej monitorovali až do Bubenečské ulice na křižovatku s ulicí Zikmunda Wintra před rezidenci amerického velvyslance. Zde policejní jednotky obklíčily asi třicet demonstrantů.

Část protiamericky naladěné mládeže si lehla na asfalt a policisty ignorovala. Větší část aktivistů zpovzdálí sledovala, jak se celá situace vyvine. Několikanásobná policejní přesila neprodyšně uzavřela prostor na křižovatce a propouštěla pouze místní obyvatele. Po 22. hodině policisté demonstranty zkontrolovali a akce skončila.

Díky, Ameriko

Včera ráno pak u Karlova mostu proti návštěvě protestovali aktivisté Greenpeace. Vypustili heliový balon s nápisem „72% say no radar“ (72% říká ne radaru) a na Vltavu vypluli v nafukovacích člunech. Policisté proti akci nezasáhli.

V dolní části Václavského náměstí v Praze se včera naopak konalo setkání umělců a politiků, kteří poděkovali za vše, co podle nich USA učinily pro českou i světovou bezpečnost.

Vyjádřili svůj souhlas se současnou zahraniční politikou Spojených států a s jejich záměrem vybudovat na českém území radarovou základnu.

Akci, kterou přišla podpořit asi stovka lidí, zahájil písničkář Pepa Nos. Spolu s pořadatelem Zbyňkem Horváthem ji svými vystoupeními provázel až do jejího závěru.

Promluvit k příznivcům radarů přišel také bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín nebo senátor Jaromír Štětina.

Pořadatelům podle Horvátha před akcí přišlo několik výhrůžných zpráv. I toto setkání se však obešlo bez incidentů, dohlížela na něj desítka policistů.

Dopravní omezení na trase, kudy prezident USA projížděl, komplikovala dopravu a vedla ke vzniku mnoha kolon. Zácpy dosahovaly až čtvrtého stupně.

Omezení večer skončila

Včera po 18. hodině se prezidentská kolona vypravila na staré ruzyňské letiště a dopravní omezení v hlavním městě přestala platit.

Rozsáhlá dopravní omezení řidiči disciplinovaně dodržovali. Za celou dobu prezidentské návštěvy bylo odtaženo jen jediné auto.

„Řidič nákladního vozu zaplatí za odtah 2500 korun a hrozí mu pokuta do tisíce korun,“ řekl ředitel městské policie Vladimír Kotrouš.