„Během čtvrtečního setkání hejtmanek a hejtmanů s panem prezidentem Milošem Zemanem bychom chtěli hovořit především o aktuálních tématech, která hýbou kraji a řešila je Rada Asociace krajů ČR, tedy o navýšení platů poskytovatelů sociálních služeb, navýšení platů a mezd zdravotních sester lůžkových oddělení ve směnném provozu či o navýšení mezd řidičů autobusů," sdělila Vildumetzová novinářům.

Peníze se k lidem nedostávají včas

Poznamenala, že nařízení vlády k těmto věcem podle ní přicházejí nesystémově, kraje nemají časový prostor a peníze na to, aby se peníze k lidem dostaly včas. „O tom určitě chceme jednat s panem prezidentem a znát jeho názor," dodala.

Zeman se s novým vedením Asociace krajů setkal v polovině února na Pražském hradě. Debatovali tehdy o financování oprav silnic druhých a třetích tříd, památkové péči, hospicích, problémech OKD či o zákonu o národních parcích.

Vildumetzová po schůzce novinářům řekla, že se hovořilo i o zvyšování mezd řidičů linkových autobusů a Zeman požádal hejtmany o to, aby podporovali stavební projekty, které přesahují jejich volební období, včetně kanálu Dunaj - Odra - Labe.

Prezident pozval hejtmany do Lán už v zimě

Na únorovém setkání Zeman hejtmany pozval, aby za ním v létě přijeli do Lán. Řekl tehdy, že na schůzku pozve i ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou (ANO), aby projednali financování oprav silnic z fondů Evropské unie. Zeman míní, že by měly kraje více využívat integrovaný regionální operační program.

Prezident se s hejtmany také setkává při svých cestách do krajů. Při jeho květnové návštěvě Libereckého kraje se řešilo financování těchto cest. Tamní hejtman Martin Půta (STAN) chce prosadit, aby se v budoucnu na financování návštěv podílela prezidentova kancelář. Zeman to odmítl.