Zeman v neděli řekl, že bude volit hnutí ANO premiéra Andreje Babiše – jeho druhý hlas by prý patřil sociální demokracii. A zároveň si neodpustil „nezdvořilou“ poznámku o vytváření předvolebních koalic – kromě Spolu se říjnových voleb zúčastní také uskupení Pirátů se Starosty a nezávislými. Hlavě státu vadí, že na silnou stranu se navěsí několik „pětiprocentních prťousků“, díky kterým pak může vyhrát volby.

„Jestliže se spojí několik trpaslíků, pak vznikne velký trpaslík, ale nikdy nevznikne obr,“ dodal Zeman. Připomeňme však, že ještě letos v lednu Zeman navrhoval vznik předvolební koalice Babišova ANO a ČSSD, která se v průzkumech veřejného mínění pohybuje právě na pětiprocentní hranici nutné pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Kolář na twitterovém účtu v reakci na prezidentova slova poděkoval lidovcům, že před komunálními volbami v roce 2018 dopustili volebního podvodu a společně s TOP 09 ovládli hlasování voličů v městské části. „V letošních volbách bude potřeba vítězství natolik drtivé, aby ve Sněmovně zasedla většina schopná zbavit Českou republiku zlodědka z Hradu. Těším se na to jako malej kluk!“ doplnil starosta, jenž nakonec obsadil čtvrté místo pražské kandidátky Spolu. To zůstalo volné po kauze údajných sexuálních útoků Dominika Feriho (dříve TOP 09).

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček příliš neotálel a v odvetě za slova o „zlodědkovi z Hradu“ ironicky pogratuoval koalici Spolu, že si místo Feriho vybrala starostu Prahy 6. „Ten (Feri) při tom všem aspoň pomáhal lidem v době koronavirových restrikcí. Ondřej Kolář umí hlavně ničit a plivat jed,“ napsal mluvčí prezidentské kanceláře.

Zeman: Transgender lidi jsou mi odporní

Ještě větší „bouři“ komentářů (nejen) mezi politiky způsobil Zeman, když se vyjádřil k sexuálním menšinám. „Dovedu pochopit homosexuály, lesbičky a tak dále. Ale víte, koho vůbec nechápu? To jsou ti transgender,“ prohlásil prezident. Dodal, že když si někdo nechá operativně změnit pohlaví, tak se „dopouští trestného činu sebepoškozování“. Zemanovi jsou dle jeho slov transgender lidi „bytostně odporní“.

V jednom z komentářů na sociálních sítích se nad tímto výrokem pozastavil řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS): „Člověku je z něj normálně na blití.“ Jinde Novotný označil prezidenta vulgárním výrazem. Předseda pražské TOP 09 a jeden z magistrátních lídrů Jiří Pospíšil vyzval prezidenta Zemana k omluvě.

Prague Pride: Prezident přispívá k psychické nepohodě

Během rozhovoru o sexuálních menšinách v souvislosti s kontroverzním zákonem v Maďarsku z dílny tamního premiéra Viktora Orbána ohledně osnov pro nejmladší školáky neváhal český prezident zkritizovat rovněž festival Prague Pride, který se na podporu LGBT+ komunity každoročně koná v metropoli. „Kdybych byl trochu mladší, tak zorganizuji obrovskou demonstraci heterosexuálů v Praze,“ řekl Zeman.

Představitel pořadatelského spolku Daniel Zikmund pro ČTK uvedl, že podobnými výroky přispívá Zeman k psychické nepohodě LGBT+ osob, které mají často kvůli strachu z nepřijetí ve společnosti myšlenky na sebevraždu. Podle Zikmunda také prezident podněcuje k šíření nenávisti.

„Trans* lidé patří mezi ty nejzranitelnější. Dnešek potvrdil, jak důležité je vytvářet bezpečný prostor, kde mohou být lidé sami sebou, bez ohledu na identitu či orientaci. I o tom je festival Prague Pride. Je před námi ještě kus cesty,” prohlásil ředitel festivalu Tomáš Bílý.

Mluvčí Ovčáček následně tweetoval o „LGBT ideologii”, která podle něj vede v západních zemích mimo jiné k zákazu v úředních dokumentech uvádět „otec” a „matka”.