Potřebujete první dubnový víkend cestovat po Praze? Raději si to ještě rozmyslete, může se totiž velmi snadno stát, že se nedostanete tam, kam jste chtěli. 4. a 5. dubna totiž přijede do hlavního města prezidenta USA Barack Obama.

Už nyní musejí lidé počítat s dopravními omezeními v oblasti ruzyňského letiště, Evropské třídy, Kongresového centra, Pankráckého náměstí a okolí, Pražského hradu a dalších míst. Na konkrétní omezení bude hlavní město průběžně s předstihem informovat, některé změny v dopravě ale vzniknou až v době samotné návštěvy prezidenta a dalších delegací, takže se je lidé dozvědí na poslední chvíli.

Bude to veliká zátěž

V roli prezidenta USA přijede Barack Obama do Evropy vůbec poprvé. „Pro hlavní město to bude velmi zátěžová ale také prestižní záležitost. Americký prezident přijíždí do České republiky samozřejmě i v souvislosti s naším předsednictvím v Evropské unii, takže zde bude mnoho dalších významných evropských představitelů,“ řekl 1. náměstek primátora hlavního města Rudolf Blažek (ODS).

Podle Blažkalze považovat zadobrou zprávu to, že prezident přijede o víkendu, což umožní snadněji zvládnout dopravní situaci a bezpečnostní opatření. Právě z důvodu koordinace a zvládnutí celé návštěvy sevúterýsešli představitelé policie, hlavního města a dopravního podniku.

Chybí časové údaje

V současné době zatím nebyly zveřejněny přesné údaje o omezeních. Kromě některých lokalit, kde je jisté, že se bude prezident pohybovat, zatím chybí například konkrétní časové údaje o dopravních omezeních.

„Ještě budeme mít tři až čtyři jednání, kde se bude vše postupně upřesňovat. Nejpozději do 1. dubna pak zveřejníme kompletní informace o dopravních omezeních,“ pokračoval Blažek s tím, že ta nejvýraznější budou určitě v oblasti kolem Kongresového centra.

Zřídí speciální linku

Město chce mít jistotu, že bude o akci informováno co možná největší množství občanů, také proto hodlá zřídit bezplatnou telefonní linku, kde se lidé dozvědí potřebné informace o omezeních, uzavírkách, zákazech vstupu a dalších záležitostech. „V provozu by mohla být příští týden ve středu, tedy 25. března,“ doplnil náměstek primátora.

Jako summit NATO

Podle slov náměstka policejního prezidenta Ivana Bílka lze návštěvu prezidenta srovnat s konáním summitu NATO v Praze v Roce 2002. „Podle toho budou také připravena bezpečnostní opatření, přípravy už jsou samozřejmě v plném proudu. Budeme zajišťovat nejen bezpečnost prezidenta, ale i dalších delegací. S omezeními je nutné počítat i v okolí hotelu, kde bude Barack Obama ubytován, jméno hotelu ale samozřejmě nezveřejníme,“ sdělil. close zoom_in

Praha může v současné době nabídnout desítku prezidentských apartmá. V úvahu přichází například hotel Hilton, kde byli ubytování poslední dva prezidenti USA George Bush mladší a Bill Clinton.

Nasadí i speciální útvary

Šéf pražských policistů Martin Červíček pak doplnil, že v sobotu bude do akce zapojeno přibližně 2500 policistů, v neděli pak ještě o pět stovek více. „Budou to samozřejmě pražští i mimopražští policisté a také městští strážníci,“ konstatoval. V souvislosti s bezpečnostními opatřeními budou zapojeni i neuniformovaní policisté a členové speciálních útvarů Policie ČR.

Dopravní omezení

Největší omezení se dotknou silniční dopravy. „Budou to zejména místa, kudy pojede prezidentská kolona. V některých lokalitách budou muset řidiči počítat s dočasnými zákazy vjezdu či parkování, nebude se ale jednat o dlouhodobé záležitosti. Rozhodně neočekáváme dopravní kolaps,“ informoval Jan Heroudek, ředitel odboru dopravy pražského magistrátu.

Omezení se bude týkat i cestujících v MHD. „Všechna známá omezení včas zveřejníme prostřednictvím internetových stránek, médií, ve vozech MHD a podobně. Na ty, které se objeví až v průběhu návštěvy prezidenta, budeme reagovat zejména uvnitř dopravních prostředků a ve vestibulech, kde budeme vysílat nahrávky, jež o omezeních informují,“ nastínil postup generální ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák. Posílena bude i služba dispečinku.

Příští týden v pátek 27. března magistrát slíbil, že zveřejní konkrétnější informace tak. Lidé by se pak v nejbližších dnech měli dozvědět i to, kde bude mít prezident Barack Obama veřejný projev, který by měly mít možnost vyslechnout tisíce posluchačů.