„Letos si nás přímo do pokojů s přenosnou urnou pozvalo třicet procent seniorů,“ prozradila Pražskému deníku Miloslava Cihlářová, předsedkyně volební komise v Domově pro seniory Ďáblice v Praze 8.

Dvaašedesátiletá předsedkyně sama pochází z vedlejších Letňan a u voleb zasedá pravidelně. Prostředí domova seniorů je jí blízké.

„Člověk pokaždé zažije různé milé momenty,“ směje se. „Přišel k nám například pán, obhlédl volební místnost a řekl: ‚Já přijdu odvolit za chvíli. Teď jsem se šel jen podívat, co a jak… Abych věděl, do čeho jdu.“

O vtipné momenty není v domovech seniorů během voleb nikdy nouze. „Máme tu v Ďáblicích seniora, který nám vždy zpívá árie, když odvolí. Nebo jsme tady měli pána, který nám řekl, jestli mu můžeme z obálky jeden z lístků vytáhnout. Když jsme mu řekli, že nemůžeme, že musí odvolit sám, nakonec poslepu vytáhl jeden sám,“ směje se předsedkyně Miloslava Cihlářová.

V domovech seniorů je většinou volební účast nadprůměrná. A už teď je jasné, že letošní volby nebudou výjimkou. Během pátečního večera odvolilo v Ďáblicích 57 procent seniorů.

„A hned ve dvě hodiny odpoledne, kdy se otevřely dveře a volby začaly, odvolila třetina seniorů. Měli jsme dlouhou frontu – a v ní navíc přes deset vozíčkářů. Nikdo si nechtěl nechat ujít příležitost odvolit,“ vypráví Miloslava Cihlářová.

Jedna ze seniorek pronesla k večeru ve volební komisi památnou větu. „Tak tady máte můj hlas. Je jeden, ale je důležitý, víte?“ A měla pravdu.