Obyvatelé včera během Dne s Deníkem diskutovali se starostou a se zástupcem pražského magistrátu. Suchdolští občané si během včerejší diskuse stěžovali, že se město snaží pražským obchvatem do obce zavést kamionovou dopravu. „Když projíždíte okruhem kolem Mnichova, poznáte ten obrovský rozdíl. Silnice totiž vede nejméně 15 kilometrů od města. Tady mluvíme o obchvatu vedoucím přímo městem,“ rozčílil se jeden starousedlík.

Vedoucího oddělení rozvoje a organizace dopravy pražského magistrátu Libora Šímu otázka z míry nevyvedla. „Prahu nelze s Mnichovem vůbec srovnávat, tam existují tři různé okruhy,“ odpověděl. Tvrdí, že okruh v Suchdole bude stát, ať už místní radnice ustoupí, nebo ne. Pokud povede Suchdolem, budou zde podle něj za státní peníze vybudovány hlukové bariéry, cyklistické stezky a rozšířena zeleň. Ani za těchto podmínek nemůže Suchdol se stavbou souhlasit, uvedl jeho starosta Petr Hejl. „Praha nám navíc kvůli našemu negativnímu postoji k obchvatu nedává finanční prostředky na infrastrukturu,“ řekl. S tím Šíma nesouhlasil: „Peníze rozděluje pražské zastupitelstvo, a to volí občané, tedy i obyvatelé Suchdola.“

Do Suchdola tramvají? Lidé se zajímali i o to, kdy budou moci cestovat do Suchdola tramvají. Dopravní podnik a hlavní město totiž tramvajovou linku z Podbaby do Suchdola podporují. Suchdolská radnice tomu zatím není příliš nakloněna. „Tramvajové dopravě do Suchdola se v zásadě nebráníme. Podmínkou ale je vyřešení MHD uvnitř Suchdola. Ta totiž dnes v podstatě neexistuje. Je potřeba, aby po zavedení tramvaje do Suchdola vznikla alespoň autobusová linka, která by objížděla všechny části obce,“ vysvětloval suchdolský zastupitel Zdeněk Skála. Šíma podotkl, že pokud tramvaj do Suchdola povede, tak určitě ne před rokem 2010. Suchdolští byli v této otázce nejednotní. „Já bych tady tramvaj uvítal,“ reagoval David Heka (16). „Byly by to vyhozené peníze, od tramvaje by to bylo do centra stejně čtyři kilometry,“ podotkl Jan Zich.

Místním také vadí, že v Suchdole jsou jen malé obchody. „V místním minimarketu se ani neotočím,“ stěžovala si důchodkyně Jana Macháčková. „Větší obchody potřebujeme, to však městský úřad neovlivní,“ odpověděl starosta Hejl. Supermarket by kvůli stávající zástavbě přicházel v úvahu jen na kraji města, a to by přivedlo i další auta. „Z takových plánů radost nemáme,“ řekl Zdeněk Skála. Vdiskusi s přítomnými politiky se Alena Nesládková zajímala o nájemné, které platí místní lékárna. Příplatky na léky jsou podle ní v Suchdole výrazně vyšší než jinde. „Lékárna platí jen symbolické nájemné. Vysoké ceny jsou následkem chybějící konkurence,“ uvedl starosta.

V nejbližší době by měla být otevřena na Suchdolském náměstí další lékárna, dodal. Čtyřnásobná maminka Jana Skopcová si stěžovala na nedostačující kapacitu místní školky. „Do nových bytů se sice stěhují mladé rodiny, ty ale nemají možnost poslat své dítě do školky,“ řekla Skopcová. „Doufáme, že se nám v září podaří otevřít další třídu pro 25 dětí,“ odpověděl Hejl. Důvodem malé kapacity školky je podle něj nedostatek místností, které blokuje místnídůmdětí a mládeže. Diskusní atmosféru odlehčila rokenrolem dětská taneční skupina a sportovní hry