Příchozí zde mohli konzultovat své zdravotní potíže přímo s odborníky. Osvětový den se konal ve Spojce Karlín v neděli 8. října od 10 do 14 hodin a zúčastnilo se ho přes 300 lidí. Odborníci provedli se zájemci 120 konzultací.

Každý rok přibude v Česku přibližně 3 000 nových pacientů s revmatoidní artritidou. Imunitní systém napadá jejich klouby, nevratně je poškozuje a způsobuje chronické bolesti a může vést až k trvalé invaliditě. Revma ale zdaleka není jenom o kloubních problémech – pacientům s tímto zánětlivým autoimunitním onemocněním totiž hrozí vyšší riziko zlomenin kostí, infarktu myokardu, plicní embolie nebo infekcí.

„Akce tohoto typu pořádáme již řadu let. Pacienti na nich mají možnost konzultovat své problémy s odborníky, na které jinak mnohdy musí čekat i dlouhé měsíce. Letošní osvětový den s mottem Včasná péče – silnější obrana byl výjimečný tím, že na něm návštěvníkům nebyli k dispozici jenom revmatologové, ale i ostatní specialisté – plicní lékař, dermatolog, osteolog, fyzioterapeut a ergoterapeut,“ říká David Kříž, koordinátor projektů pacientské organizace Revma Liga ČR. „Pacienty a veřejnost jsme chtěli upozornit na to, že revmatoidní artritidu často doprovází více nemocí, například osteoporóza a psoriatická artritida. Na akci jsme jim ke všem těmto onemocněním poskytli více informací,“ vysvětluje Kříž.

Osvětový den zahrnoval i doprovodný program a přednášky. „Kromě toho si návštěvníci mohli vyrobit náramky na památku. Připravili jsme pro ně také výstavu fotografií pacientských skupin Skleroderma a Myozitida nebo zeď přání, na kterou mohli napsat své vzkazy lékařům nebo naší organizaci,“ popisuje David Kříž.

Více informací, včetně videí s odborníky, která bude pacientská organizace postupně zveřejňovat, najdou zájemci na www.denartritidy.cz