VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přes 25 tisíc míst. Parkovací zóny čeká v únoru změna

/INFOGRAFIKA/ Více než 25 tisíc parkovacích míst v Praze přejde od příštího února do nového systému zón placeného stání. Spuštěn byl loni, připojí se Praha 3 a Praha 7. Rozšiřování bude pokračovat v průběhu roku, v létě je na řadě Praha 4.

14.11.2017
SDÍLEJ:

Parkování. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Dimír Šťastný

Pro obyvatele Prahy 3 a 7 by nemělo jít o tak velkou změnu, jako v roce 2016 pro některé obyvatele jiných částí. Parkovací zóny tu už platí, teď se jen změní nastavení. K modrým zónám, vyhrazeným čistě pro rezidenty, přibudou ještě smíšené fialové, kde mohou parkovat i nerezidenti, a oranžové pro návštěvníky. Jiný bude i způsob kontroly, místo pochůzkářů zkoumajících platnost papírových karet a lístků bude ulicemi projíždět vůz s automatickým systémem, který ověří, zda mají lidé zaplacené parkování. Strážníci se tak mohou zaměřit na problémové lokality a notorické neplatiče.

Příprava přechodu zón placeného stání pod nový systém, který odstartoval loni v Praze 5, 6 a 8, už začala. Na webu parkujvklidu.cz je k dispozici podrobný plán ulic podle typu placení, do jakého budou nové zóny spadat. Současně začala výměna dopravního značení. V Praze 3 bude pod zónou placeného stání 14850 míst, z toho 9860 v modré, 4300 míst ve fialové a 790 ostatních míst (invalidé či zásobování).

V Praze 7 bude v zóně 9620 parkovacích míst, z toho 6460 stání v modré zóně, 2090 stání ve smíšené (fialové) zóně a 520 míst v návštěvnické (oranžové) zóně. Jako ostatní bude vedeno 550 míst. Parkovacích stání ubylo zejména v souvislosti s důraznějším vykázáním vozidel z okolí křižovatek a před přechody pro chodce. To umožnily mimo jiné i nově zprovozněné hromadné garáže pod Letnou.

Řidiči nebudou muset chodit na úřad

Všechny parkovací karty vydané pro Prahu 3 a 7 mají platnost jen do 31. 1. 2018. To však neznamená, že si musí všichni dojít opět na úřad. Ve skutečnosti se jim jen k 1. 2. 2018 jejich platná parkovací karta transformuje na on-line parkovací oprávnění. Jeho platnost si všichni mohou ověřit na svých Osobních stránkách, k nimž dostali při nákupu poslední parkovací karty přístupová hesla. Pokud někdo heslo zapomněl, úřad mu kdykoliv vygeneruje nové.

Ceny pro rezidenty zůstávají stejné jako dosud: 1200 Kč za první auto na rok. Hodina parkování pro návštěvníky bude za 40 korun, v případě Prahy 3 je poplatek různý podle místa, kde lidé zaparkují: 15-40 korun. Pokud však návštěvník zaparkuje v modré zóně, platí 60 korun za hodinu v Praze 7 nebo v části Prahy 3 po ulici Jana Želivského, 40 korun od Želivského po Jarov.

Od února se řidiči musí připravit i na malé změny v městských částech Praha 13, Praha 16 a Praha 22. I když na většině jejich území nebude dosud parkování zpoplatněno, systém parkovacích zón se zavede na exponovaných místech. V případě Prahy 13 jde o parkování u polikliniky Lípa v Nových Butovicích a před Úřadem městské části, v případě Prahy 16 u zdravotního střediska v ulici Sídliště, v Praze 22 v Uhříněvsi před úřadem městské části a v nejbližším okolí.

Data z Technické správy komunikací ukazují, že i přes částečný odpor lidí proti novému systému zón jejich zavedení městu pomohlo a v městských částech, kde je již zavedený, jde snáz zaparkovat.

Infografika

V Praze 4 jsou zóny naplánovány na červen

„Rozšiřování bude pokračovat i během příštího roku v Praze 4,“ řekl vedoucího oddělení organizace dopravy pražského magistrátu Libor Šíma. Podle něj ještě přesná podoba rozdělení jednotlivých ulici na modré, fialové a oranžové zóny zatím není známa, stejně jako ceník pro návštěvníky. „Start systému je naplánovaný na začátek června, po dohodě s městskou částí může být termín ještě upraven,“ dodal Šíma.

Už letos začal platit nový systém platby a kontroly v rámci zón placeného stání v Praze 1 a 2. Parkovací zóny zatím nemají Praha 9 a 10 a ani se k přechodu na ně aktuálně nepřipravují. 

Autor: Jan Sůra

14.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tramvaj. Ilustrační foto.
4

Mezi Újezdem a Malostranskou praskla tramvajová kolej. Krátce před opravou

Zastávka metra Budějovická. Ilustrační foto.
13

Vestibul stanice metra Budějovická je uzavřen. Asi na tři měsíce

Pražanům se otevře 70 hotelů. Jako poděkování za vstřícnost k turistům

/INFOGRAFIKA/ Prohlédnout si třeba prezidentské apartmá nebo porovnat, jakou úroveň mají pražské hotely ve srovnání s těmi ve světě, budou moci 26. ledna obyvatelé metropole. Na 70 hotelů jim v tento den nabídne nocleh i prohlídku prostor za symbolickou cenu. Druhý ročník akce Noc hotelů tak chce poděkovat Pražanům za podporu turismu a toleranci k jeho negativním vlivům. Zájemci si můžou pokoj zamluvit prostřednictvím webových stránek Nochotelu.cz

Pražští strážníci pomáhali v metru muži s epileptickým záchvatem

/VIDEO/ Intenzivní výuka základů poskytování první pomoci, kterou procházejí strážníci pražské městské policie je testována den co den v ulicích hlavního města. V uplynulých 24 hodinách strážníci poskytli první pomoc dvěma osobám.

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>