„Naše strážní rota obstála ve velmi složitém prostředí," podotkl náměstek ministra obrany Jakub Landovský k působení strážní roty, která má na starosti vnější ochranu základny Bagram a plní i úkoly uvnitř základny. Vojáci vyjíždí na hlídky do jejího okolí, shromažďují zpravodajské informace a snaží se například zabránit odpalování raket na základnu. Během uplynulého půlročního nasazení se dostali několikrát do nebezpečných situací.

Martin Stropnický.
Ministerstvo obrany předalo vyznamenání odbojářům i současným vojákům

Operace byly úspěšné

Velitel jednotky Milan Němec novinářům řekl, že vojáci v Afghánistánu zažili zhoršenou bezpečnostní situaci. „V rámci bojové sezony, která začíná zjara a končí na podzim, se situace zhoršovala," poznamenal.

Čeští vojáci se zúčastnili s afghánskými ozbrojenými složkami osmi prohledávacích operací. „V jejich rámci jsme zadrželi více než 750 kilogramů podomácku vyrobených trhavin, protipěchotní miny, dále nějaké ruční zbraně, součástky na výrobu sebevražedných vest," poznamenal.

Tomio Okamura
Tomio Okamura: Ptal bych se mužů, proč nechtějí do zbraně

Operace označil za úspěšné. „Určitě pomohly zlepšit situaci, protože ty trhaviny a prostředky mohly být použity i v prostoru našeho plnění úkolu," dodal. Podotkl, že během jejich působení nebyl proti základně spáchán žádný útok.

Velela „perfektnímu týmu"

Z Afghánistánu se vrátili i členové polního chirurgického týmu, který působil v Kábulu v rámci americké vojenské nemocnice. Poprvé mu velela žena, podplukovnice Klára Česlarová. Novinářům řekla, že žádný tlak kvůli tomu, že byla první velitelkou týmu, necítila.

„V rámci naší odbornosti nerozlišujeme žena, muž. U nás jsou na pozicích ženy, lékařky stejně jako muži, lékaři," podotkla. Dodala, že velela „perfektnímu týmu". „Sedli jsme si lidsky, žádný tlak jsem nepociťovala," řekla.

Rodný dům Franze Kafky.
V domě Franze Kafky vzniknou rezidenční byty pro spisovatele ze zahraničí

Lékaři museli několikrát ošetřovat raněné, které dovezli na základnu z Kábulu. „Měli jsme tam oběti atentátu na mešitu, měli jsme tam oběti atentátu v centru města, takže povahou to byla zranění válečná, některá poměrně těžká," poznamenala.