Sobotka demisi vlády oznámil na tiskové konferenci v úterý. Řekl, že demisi předá do konce týdne. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že demise by mohla mít účinnost k polovině května.

Ještě dnes se Zeman setká s vicepremiérem a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, poté s prvním místopředsedou ČSSD Milanem Chovancem. Ve čtvrtek má také schůzku s vicepremiérem a předsedou lidovců Pavlem Bělobrádkem.

Sobotka konec kabinetu zdůvodnil tím, že Babiš podle něj dostatečně nevysvětlil své majetkové poměry a obchodní transakce se svou dřívější společností Agrofert. Představitelé ANO se proti tomu ohradili, Babiš podle nich všechny otázky opakovaně vysvětlil a Sobotka odpovědi nechce slyšet.

Představitelé vládních stran se shodli na tom, že nechtějí situaci řešit zkrácením volebního období a vypsáním předčasných voleb před říjnovým řádným termínem. Na tom, jak by dál měla vláda fungovat, ať v demisi nebo nově sestavená, se ale neshodují. ČSSD odmítá pokračování kabinetu s Babišem, ANO na přítomnosti svého předsedy ve vládě trvá.