V roce 2017 zveřejnil současný předseda menšinové vlády opřené o podporu komunistů svou vizi 2035 pro Českou republiku („pro naše děti“) v publikaci s názvem „O čem sním, když náhodou spím“.

Babiš psal: „V Barceloně mají několik tisíc lamp veřejného osvětlení, které reagují na lidský pohyb a naplno se rozsvítí, jenom když jdou po chodníku lidi. Mohou i zaznamenat pokus o přepadení, samy zavolají policii. Podél hlavních tříd tam senzory měří kvalitu ovzduší a okamžitě odesílají informace. Pak se dá regulovat doprava.“

Podle textu získávají v inteligentních městech obyčejné sloupy veřejného osvětlení prestižní postavení – a to nejen kvůli výše zmíněným funkcím, ale i proto, že umožní dobíjení mobilů, elektrokol a mohou poskytovat wi-fi signál.

Hřib s Chabrem na konci července prostřednictvím sociálních sítí vzkázali Babišovi: „V Praze už to je, pane premiére!“ Radní Chabr uvedl, že „nelenil“ a na takzvaných chytrých lampách pracuje už od nástupu do městské rady. Magistrát však Chabrovými ústy před rokem sliboval, že první dobíječky pro vozidla na elektrický pohon budou fungovat na Vinohradech a na Smíchově nejpozději letos v létě. Nový termín na vybudování šestnácti stožárů veřejného osvětlení, které budou připraveny na osazení technologií pro nabíjení elektromobilů je konec sprna 2020.

„V budoucnu si tak lidé budou moci dobít své vozy u pouliční lampy třeba přímo před svým domem,“ těší se primátor Hřib. Vedení metropole v tiskové zprávě uvedlo, že společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) dokončila první část strategického materiálu, který se problematikou veřejného osvětlení komplexně zabývá.

Cíl? Snižit světelný smog a ušetřit za elektřinu

Kromě zpamování současného stavu pouličních lamp obsahuje dokument rovněž plán obnovy pražského veřejného osvětlení. „Nejzářivější“ prvek je přitom pilotní projekt, který probíhá v městských parcích (konkrétně na Jezerce a na Ladronce) a jehož cílem je snižovat světelný smog a šetřit účty za elektřinu. Za noční svícení totiž Praha utratí zhruba 80 milionů korun ročně.

„Pokud v parku nikdo nebude a čidlo nezachytí žádný pohyb, tak svítidla budou jen v pohotovostním režimu a budou svítit jen asi na deset až třicet procent intenzity. Jakmile čidlo nějaký pohyb zachytí, tak se lampa rozsvítí na stoprocentní výkon včetně několika dalších stožárů v nejbližším okolí,“ popisuje novinku radní Chabr.

Podle primátora Hřiba se budou chytré lampy rozšiřovat dál do veřejného prostoru. V černovém článku webu Aktuálně.cz se píše o plánu podobné zařízení nainstalovat do čtvrtiny ze všech stožárů veřejného osvětlení, kterých je v Praze zhruba 130 tisíc.

Text uvádí, že původně magistrát plánoval, že by někde mohly být lampy zhasnuté zcela. Avšak představa absolutní tmy v parcích a ulicích část obyvatel metropole znejistěla, proto Hřib a spol. od této myšlenky ustoupili. I teď někteří diskutující upozornili, že permanentní osvětlení pomáhá k utlumení násilné trestné činnosti. Pražský primátor občany uklidňuje: „Samozřejmě to nebereme na lehkou váhu.“

Magistrátní firma THMP navíc pracuje také na analýze dopravní nehodovosti v jednotlivých pražských ulicích, která vychází z policejní databáze. „To nám pomůže v rámci zpracovávání části týkající se plánování budoucí obnovy jako jedno z kritérií pro dimenzování svítidel tak, aby odpovídala i reálné situaci na pražských komunikacích,“ uvedl předseda představenstva Tomáš Jílek.