„Přes rok na sebe nemáme tolik času, kolik bychom chtěli. Proto jsme si pod stromeček nadělili prodloužený víkend ve vašem městě. A rozhodně nelitujeme,“ řekla po Vánocích na Staroměstském náměstí Pražskému deníku turistka z Berlína.

Právě Němci, podobně jako Francouzi či Italové v metropoli trávili v měsíci prosinci průměrně 3,5 dne. Naopak celoročně nejdéle zůstávají v Praze Rusové (pět dní). Jen na skok přijíždějí lidé z Číny a Jižní Koreje (2,7 dne), protože návštěvu Prahy obvykle spojují s pobytem v dalších městech Evropy a na krátkou dobu přijíždějí i lidé ze Slovenska či Rakouska 
(v průměru ani ne dvě noci).

A kolik bylo těch, kteří si ze zahraničí přijeli do hlavního města užít vánoční atmosféru a Silvestr? Podle odhadů Prague City Tourism (dříve organizace Pražská informační služba) zhruba 412 tisíc turistů. „Zatím ale vycházíme pouze z našich odhadů, skutečný počet turistů za celý minulý rok a tedy i za prosinec budeme znát v polovině února," řekla Pražskému deníku Kateřina Bártová, mluvčí Prague City Tourism.

Kolik v hlavním městě cizinci utratili?

Na jaře pak Prague City Tourism, marketingová organizace hlavního města Prahy, jejímž posláním je péče o rozvoj domácího i zahraničního cestovního ruchu v české metropoli, získá další cenná data. „Právě provádíme mezi turisty šetření, ze kterého bychom se měli dozvědět, kolik v hlavním městě utráceli. Z informací v médiích se ale už nyní dá odvodit, že například méně, než bylo zvykem, teď utrácejí Rusové," doplnila Kateřina Bártová.

A nejsou to Rusové, ale i Ukrajinci, u kterých zaznamenala Prague City Tourism v posledních měsících největší pokles. V prosinci naopak přibylo Číňanů a Korejců, kteří dříve jezdili až v teplejším období.

Čtěte také: Praha se bude ptát turistů, proč přijeli a jak jsou spokojení

Výzva v novém roce? Chceme se pokusit eliminovat problémy turistů se směnárnami

Nora Dolanská, ředitelka Prague City Tourism.Jak moc turisticky úspěšný byl uplynulý rok podle Prague City Tourism, marketingové organizace hlavního města Prahy, jejímž posláním je péče o rozvoj domácího i zahraničního cestovního ruchu v české metropoli? Na to Pražskému deníku odpověděla ředitelka Nora Dolanská.

Jak hodnotíte z pohledu Prague City Tourism uplynulý rok? Byly jeho pomyslným vrcholem právě vánoční svátky a Silvestr?

Praha má za sebou velmi dobrou turistickou sezonu. Turisté k nám přijížděli po celý rok, a to jak skupiny, tak jednotlivci. Dá se říci, že jsme s výjimkou února a listopadu, zažili nepřetržitý příjezd cizinců z Evropy, USA i Asie. Bohužel méně v Praze nocovali Češi. Nejsilnějším turistickým obdobím je i přes rostoucí oblibu metropole v období Vánoc a Nového roku stále léto.

Dávala jste si vy osobně nějaká předsevzetí?

Chci se ještě pečlivěji věnovat třídění odpadu. Začínají se objevovat nové kontejnery na plechovky nebo bioodpad a z toho mám velkou radost.

Co bude vaší prioritou v Prague City Tourism pro tento rok?

Nový rok v Praze se ponese ve znamení sportu, odehraje se tu řada významných sportovních akcí, jako je mistrovství světa v hokeji nebo mistrovství Evropy v halové atletice. Na toto téma navážeme, protože Praha je ideálním městem pro aktivní turistiku. Máme tu ale i mnoho parků, kde se běžně sportuje, přibývají posilovny pod širým nebem, čím dál častěji vídáme lidi, kteří se věnují trendy aktivitám typu slackline (balancování, chození a skákání na popruhu upevněném mezi dvěma body, například stromy, pozn. redakce) nebo paddleboard (pádlování ve stoje, pozn. redakce). Ani turisté nechtějí o dovolené vypadnout ze svého sportovního režimu, a tak jim doporučujeme místa na běhání nebo fitness centra.

Co je třeba dle vašich zkušeností vylepšit?

Na tuto otázku existuje jednoznačná odpověď. Chceme se pokusit eliminovat problémy turistů se směnárnami, které v současnosti představují největší problém. Budeme je upozorňovat na možnosti bezhotovostních plateb, které snad budou stále běžnější, nebo na stovky bankomatů, v nichž si mohou vybrat hotovost.