„Česká televize ukončí analogové zemské vysílání ČT1 z vysílače Strahov, vypnuto bude 4. ledna 2010 před půlnocí,“ informoval Deník Štěpán Janda z tiskového útvaru České televize.

Piktogramy varují

Ti, kteří vypnutí signálu ze Strahova pocítí, už dnes mohou na svých obrazovkách vidět varovné piktogramy. „Piktogram je složen ze čtyř čtverečků a vlevo vedle nich se průběžně zobrazuje textová lišta s bližšími informacemi a doporučením, aby si diváci zajistili digitální příjem,“ doplnil Štěpán Janda.

Pražany by ale nemělo zmást, když 20. prosince varovná lišta z obrazovky zmizí. Česká televize jej dočasně stáhne, aby nepřekážela při sledování vánočních pořadů.

Podle Jana Potůčka, šéfredaktora internetového magazínu Digizone, se vypínání vysílače na Strahově dotkne jen někoho. „Jedná se o takzvaný dokrývač, který signálem pokrývá oblast Břevnova a jeho okolí,“ vysvětluje.

Obyvatelé města mají informace

Pražané jsou přitom na digitalizaci už z minulosti dobře připraveni. Když probíhal takzvaný pražský velký třesk, tedy vypínání Cukráku a Žižkovského vysílače, bez televizního vysílání zůstalo jen jedno až dvě procenta diváků. „Pro mě to nebyl problém, prostě jsem přešla na kabelovou televizi,“ potvrzuje Lenka Jankůjová ze Žižkova.

ČTĚTE TAKÉ: Prahu definitivně zahalila analogová tma

Stejně dobře podle expertů probíhá digitalizace i napříč celým Českem. Ještě než projekt stačil odstartovat, málokdo věřil, že se podaří dodržet takzvaný plán přechodu, tedy jízdní řád, kdy se přepíná z analogového signálu na digitální. Dnes se dokonce některé televize snaží proces urychlit. „Musí totiž vysílat na jednom vysílači analogově i digitálně, což se jim nevyplácí,“ vysvětluje Potůček. Digitalizace by měla skončit v roce 2012.