Přes šedesát procent obyvatel hlavního města také uvedlo, že důvodem pro plánované omezení nebo ukončení cvičení v letošním roce je zhoršení jejich ekonomické situace v důsledku vysoké inflace a cen energií.

„Loni se mi s manželkou narodilo dítě, tak jsem se rozhodl vzhledem k růstu cen energií a inflace více šetřit a výdaje na cvičení s trenérem šly jako zbytné pryč mezi prvními,“ uvedl pan Honza. Trenérka Jana se zase vyjádřila, že z důvodu zdražení pronájmu tělocvičny téměř o sto procent je nucena úplně zrušit páteční cvičení.

Z vernisáže výstavy studentských prací Biotopia na ČVUT v Praze.
Studenti ČVUT vytvořili 'bioměsto'. Své nápady představili na výstavě Biotopia

Průzkum, který si nechalo vypracovat pražské fitness centrum Prisma Institut, se ptal 1050 respondentů na informace týkající se cvičení v letošním roce. Sběr dat potom proběhl v období prvního lednového týdne. Vyplývá z nich i to, že necelá polovina Pražanů je ochotná dát za služby trenéra dvě stě až šest set korun za hodinu tréninku nebo že k cvičení je nejvíce motivuje starost o vlastní zdraví a chuť dobře vypadat.

Ledňáčci tradičně odpadávají

Předsevzetí jsou z jistého úhlu pohledu ale velmi nebezpečná. Velké oči totiž vedou k celkem rychlému útlumu. „Já se zatím držím, cvičím každý den.“ nebo „Už jsem si vytiskla plán cvičení. Tak velké Vánoce jako letos jsem už dlouho neměla.“ To jsou některé ze zpráv ledňáčků, které jistým způsobem motivuje právě začátek roku.

„Lednová předsevzetí mají na lidské tělo velký vliv. Lidé často skáčou do různých extrémů, na které tělo není připravené. Tím se z tréninku, popřípadě jídla, stává stresor a dřív nebo později svoji cestu lidé často ukončí,“ říká bývalý fotbalový reprezentant, hráč Slavie a Bohemians a zakladatel Prisma Institutu Lukáš Pokorný.

Z výstavy korunovačních klenotů v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze v lednu roku 2023.
Hrad prodloužil výstavu korunovačních klenotů. Zájem o ni mají tisíce lidí

Podle trenérů je problém i v tom, že to lidé ze začátku s cvičením přehání, ale když se nedostaví rychlý efekt, vzdají to. „Na celkový fyzický rozvoj je třeba nahlížet z více úhlů. Výsledek je tvořen vždy kombinací tréninku, spánku a stravy. Jde o pomyslnou trojnožku. Pokud bude jedna část chybět, trojnožka nikdy nebude pevně stát,“ upřesňuje trenér David Skřivánek.

I když se trend postupně snižuje a novoroční předsevzetí opouští menší počet lidí než v minulých letech, stále je vidět lednový nápor na fitness centra. Kolik jich cvičení vzdá, protože nevydrží, a u kolika to ovlivní finanční situace, však ukážou až pozdější průzkumy.