„Vzhledem k tomu, že do konce funkčního období vlády zbývá jen několik měsíců, předsednictvo ČKR by uvítalo, aby ministryně Kateřina Valachová ve svém úřadu zůstala a dokončila nejdůležitější části své agendy, především implementaci novely vysokoškolského zákona a přípravu resortní části státního rozpočtu na rok 2018," uvedli rektoři.

Je důležité zachovat kontinuitu 

Valachová se rozhodla rezignovat v reakci na kauzu podezřelého rozdělování sportovních dotací. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že nechce být záminkou pro ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby k ní odváděl pozornost od svých vlastních potíží a útočil na ČSSD. Rektoři ocenili, že přijala svou politickou odpovědnost.

„Paní ministryně si velmi váží podpory, kterou jí předsednictvo České konference rektorů vyjadřuje, ale na jejím rozhodnutí rezignovat k 31. květnu to nic nemění," napsalo médiím tiskové oddělení ministerstva. Své rozhodnutí Valachová už v pátek potvrdila premiérovi. Písemně mu prý chce svou demisi podat ještě před koncem měsíce, aby ji mohl předat prezidentovi.

Tiskové oddělení uvedlo, že pro Valachovou je důležité, aby byla zachována kontinuita ve vedení ministerstva. S premiérem prý už v pátek mluvila o „nezbytných krocích pro školy, učitele a děti". Chtěla by, aby zůstaly zachovány rozpočtové požadavky pro školy a aby se podařilo prosadit kariérní řád v Senátu a zajistit financování sportu.

Valachovou podpořila Národní rada pro sport

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterý novinářům řekl, že má na příští dny naplánované schůzky s jejími možnými nástupci. Příštího ministra chce najít do konce května, kdy Valachová úřad opustí. Spekuluje se o tom, že by jím mohl být dosavadní náměstek Stanislav Štech. Konkrétní jména kandidátů na funkci nechtěl premiér prozradit.

Minulý týden Valachovou podpořila také Národní rada pro sport, která v pátek vyzvala premiéra, aby demisi Valachové nepřijímal. Podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala ministryně doplatila na to, že se snažila v rozdělování peněz pro sport nastavit jasná pravidla. Valachovou postoj sportovců překvapil, ale na jejím rozhodnutí podat demisi nic nezměnil.

Národní rada Unie školských asociací CZESHA se minulý týden shodla, že další změnu na pozici ministra školství sleduje se znepokojením. Doufá ale zároveň v to, že přesto bude zachována kontinuita připravovaných věcí a slibovaný růst mezd pracovníků ve školství, sdělil novinářům předseda unie Jiří Zajíček.

Šéf školských odborů František Dobšík médiím napsal, že rozhodnutí ministryně respektuje. „Za odborový svaz jsme se v minulosti nevyjadřovali k žádným personálním krokům v rámci vlády, není to úloha sociálních partnerů," uvedl. Podobně se vyjádřila i předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.