„Jsem budova Transgasu, pomozte mi,“ hlásal mladý muž s papírovou budovou na hlavě na pondělním protestu. „No je před volbami, tak možná, že bych mohl ten Transgas za památku prohlásit. No už je po volbách. Dopadlo to, jak dopadlo. A tak prohlášení nebude, holenkové. Na místě se také nekonala žádná významná kulturně historická událost, a proto Transgas neprohlašuji, neprohlašuji, neprohlašuji,“ parodovala obří hlava ministra kultury Hermana.

Příznivci a obdivovatelé budov, ve kterých sídlila Všeobecná zdravotní pojišťovna doufali, že k demolici nedojde. Developerskému zbourání a postavení nové budovy mohlo podle iniciativy SOS Trangsas, která akci pořádala, zabránit ministerstvo kultury či památkový ústav.

Nocleženku od Armády spásy můžete koupit i vy
Armáda spásy zavádí nocleženku. Stokorunou zajistíte noc člověku bez domova

„Památkový ústav odpisuje systematicky jednu stavbu ze 60. a 70. let za druhou. Není to tak dlouho, co byl zničen Hotel Praha či telefonní ústředna v Dejvicích. Mám pocit, že tady za chvíli z tohohle období nezůstane nic. Samozřejmě, že je mi stavby líto,“ vysvětlil spoluautor stavby Václav Aulický naštvaně.

Někteří mají architektonický styl brutalismus a funkcionalismus spojený s obdobím komunismu, a proto se jim nelíbí a mají k němu mají odpor. „Sleduju dva trendy. A to když se v naší generaci stává z nenávisti láska nebo nějaký zájem o architekturu. Bohužel druhý trend je to, že ty budovy mizí. Momentální situace je velmi nemilá,“ uvedl český rapper Vladimír 518.

Budova Transgas na Vinohradské třídě.
Odpůrci demolice Transgasu chystají protestní pochod

Desítky lidí, co i přes nepříznivé počasí, na demonstraci dorazily zpěváka podpořily hlasitým potleskem. „Hanba. Hanba. Hanba,“ vyjádřil dav svůj nesouhlas s demolicí brutalistního objektu. „Bořením takovýchto budov vymazáváme historickou paměť naší společnosti. Pokud budovám chce někdo budovám vyčítat, že jsou komunistické, tak je to jen ohlížení se zpátky. Chyba je v tom, že tu nemáme lepší ochranu památek. Klička Daniela Hermana je proto naprosto nemorální,“ uzavřela profesorka dějin umění na UMPRUM Milena Bartlová.

Před dvěma týdny zastavilo Ministerstvo kultury přezkumné řízení, díky kterému chtěli odpůrci demolice zvrátit předchozí rozhodnutí památkářů. Společnost HB Reavis, která budovu vlastní, tak může požádat o povolení k demolici a na pozemku pak může vzniknout její objekt. Pravděpodobnost, že by se odpůrcům demolice stavby podařilo zvrátit plány developera, není moc velká.