Je tomu právě šest let, kdy Prahu zasáhla nejničivější povodeň od roku 1890.

Ve středu 14. srpna 2002 Vltava v metropoli kulminovala. Hladina dosahovala 785 centimetrů a průtok hydrologové odhadovali na 6000 metrů krychlových za sekundu. Jen pro srovnání: v těchto dnech Prahou protéká za vteřinu 60 metrů krychlových vody.

Živé vzpomínky

Následky není třeba připomínat – zatopené metro, zničené prostory divadel a muzeí, desítky uhynulých zvířat v trojské zoo. Není proto překvapením, že Pražané mají tehdejší události většinou stále v živé paměti.

Téměř každý si vzpomíná, kde v oněch dnech byl či co právě dělal. „Byla to hrůza. V tu dobu jsem sice byla na chalupě, kde bylo vody taky hodně, ale v Praze to bylo o hodně horší. Když jsem se sem vrátila, nemohla jsem té spoušti uvěřit,“ vrací se o šest let zpět Jarmila Pešková z Prahy 2.

Obyvatel Pankráce Tomáš Sychra si při vzpomínce na záplavy vybaví hlavně zatopené metro a padající domy v Karlíně. „Bylo neuvěřitelné, co voda dokáže. U metra se ukázalo, jak moc ho Praha potřebuje, člověk se nemohl nikam včas dostat,“ vzpomíná.

Metru už voda nehrozí

Právě v metru napáchala voda největší škody. Zatopeno bylo 19 stanic, náklady na odstranění škod činily sedm miliard korun. Provoz metra byl plně obnoven až v březnu 2003, kdy byl otevřen druhý vestibul stanice Náměstí Republiky.

Podle mluvčího dopravního podniku Ondřeje Pečeného už podzemce podobná katastrofa v dnešní době nehrozí. „Vše se opravilo, byla nainstalována nová opatření, takže celá síť je proti povodním o rozsahu těch z roku 2002 zcela zabezpečena. Kontroly se provádějí prakticky permanentně, procházejí se tunely, kontrolují se tlakové uzávěry a podobně,“ sdělil Deníku.

Ochrana metropole

Proti záplavám je v současné době chráněna převážná část města. V rozlití by Vltavě bránily především provizorní hliníkové zábrany, jejichž postavení trvá jen několik hodin. „Budování opatření nebylo dosud ukončeno ve Zbraslavi, Radotíně, Velké Chuchli a Troji. Hotovo by mělo být ve druhé polovině roku 2009. Jinak je Praha zcela chráněna až po Prahu 7 a 8,“ říká specialista protipovodňové ochrany magistrátu Jiří Hovorka.

Zřízení protipovodňových opatření se naopak nepředpokládá v Lipencích. Důvodem je problematický terén, investice by se proto nevyplatila. Místním magistrát nabízel náhradní bydlení, tuto možnost však využili jen někteří.

Máte zajímavou vzpomínku, fotografii či nahrávku z ničivé povodně v roce 2002? Chtěli byste se podělit s ostatními? Napište nám na email michal.kryl@denik.cz. Děkujeme vám.

Povodně 2002 den po dni

6.–7. 8. – první vlna srážek zasáhla hlavně jižní Čechy
8. 8. – vyhlášen 1. stupeň povodňové aktivity, 2. stupeň týž den po 20. hodině
11.–13. 8. – druhá vlna srážek zasahuje již celé Čechy
12. 8. – vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity = stav ohrožení. Dochází k evakuaci Karlína, Libně, Holešovic, Malé Strany, Smíchova a dalších oblastí. Je přerušen provoz linky metra C mezi stanicí Florenc a Nádraží Holešovice.
13. 8. – končí dobrovolná a začíná organizovaná evakuace za asistence policie. Voda vtrhla do zoo. Jsou zavírány pražské mosty. Ve 12 hodin překročila povodeň úroveň stoleté vody při 3700 m3/s, odpoledne je průtok 4500 m3/s.
14. 8. – Vltava dosáhla v Chuchli maxima – povodeň vrcholí. Hladina se zvedla na 785 cm, průtok se již nedal měřit, měřicí stanice zničila voda. Podle odhadů se blížil 6000 m3/s. Osmina plochy hlavního města je pod vodou, velká část města je bez elektřiny a plynu. Metro zalila voda, zatopeno bylo 19 stanic, vlaky metra přepravovaly cestující ještě 13 minut před jeho zaplavením.
15. 8. – voda klesá na 565 cm s průtokem 4600 m3/s
28. 8. – pro veřejnost je otevřen Karlův most
13. 9. – do svých domů se vrací většina obyvatel Karlína
31. 10. – v Karlíně je ukončen stav nebezpečí, zanikají zakázané zóny a Karlín se otevřel pro všechny

zdroj: Pražská informační služba