Ruská generální prokuratura požádala Nejvyšší soud, aby nevládní organizaci uzavřel. Jako důvod prokuratura podle Memorialu uvedla, že organizace soustavně porušuje kontroverzní zákon o takzvaných „zahraničních agentech“.

„Zveme všechny, komu není osud Memorialu lhostejný, aby přišli na náměstí Borise Němcova před ruskou ambasádu v Praze. Vezměte s sebou nejen plakáty na podporu Memorialu, ale také lucerny, lampiony a svíčky, které společně zapálíme, abychom vyjádřili podporu Memorialu (svíčka je ostatně logem Memorialu). Nebude to jen solidarita s jeho činností, ale také uctění památky obětí sovětských represí (mezi nimiž jsou i tisíce Čechů), jejichž jména známe právě díky Memorialu,“ uvedli organizátoři v pozvánce.

Nevládní organizace vznikla na konci 80. let a k jeho zakladatelům patřil sovětský disident a nositel Nobelovy ceny za mír Andrej Sacharov.

Memorialu se zastali i někteří čeští senátoři. Víc než polovina členů horní komory parlamentu vyjádřila v otevřeném dopise nesouhlas s návrhem na likvidaci ruské organizace.