Hotel, který se používal například pro ubytování zahraničních delegací, po změně režimu měnil majitele a nakonec jej získala skupina PPF Petra Kellnera, která se rozhodla, že objekt zbourá a na jeho místě obnoví park a v dolní části pozemku na místě bývalých garáží hotelu postaví školu. Od dokončení demolice, která vyvolala negativní i souhlasné reakce veřejnosti a odborníků, uplyne 7. června rok.

Hotel Praha vznikl podle návrhu architektů Jaroslava Paroubka, Arnošta Navrátila, Radka Černého a Jana Sedláčka. Projekt vycházel z vlastností svažité parcely, někdejší Petschkovy zahrady, o rozloze 100.000 metrů čtverečních. Půdorys hotelu navazoval na vrstevnice a pětipatrová budova přirozeně přecházela do přilehlé rozlehlé zahrady.

Při stavbě byly použity nejkvalitnější tehdy dostupné domácí technologie a materiály. Každý kus nábytku byl vyroben podle originálního návrhu. Budova o zastavěné ploše přibližně 9000 metrů čtverečních nabízela mimo jiné 136 neobvykle rozlehlých pokojů včetně téměř čtyřsetmetrového prezidentského apartmá s výhledem na Pražský hrad.