S manželkou před rokem řešil, co budou dělat na Vánoce a jaké jídlo si připraví. Pak se dozvěděl, že se našel dárce a on podstoupí náročnou operaci. Nyní rok po zákroku řeší jídlo znovu.

„Doktor mi dovolil na Vánoce kapra a bramborový salát. Jen mi říkal, abych si dávala pozor na kosti," řekl s úsměvem Pešta minulý týden v IKEM, kde si převzal plaketu připomínající, že se stal prvním pacientem, jenž podstoupil pětinásobnou výměnu orgánů.

Bartoloměji Peštovi diagnostikovali lékaři před šesti lety cirhózu jater, kterou zapříčinilo autoimunitní onemocnění. Před třemi lety se začal jeho stav rapidně zhoršovat, už nemohl sportovat, i obyčejná procházka pro něj byla náročná.

Několikrát týdně musel navíc do nemocnice, kde mu vždy několik hodin odebírali z břišní dutiny tekutinu, která se mu tam tvořila. „Míval jsem tam až třináct litrů vody," popisoval Pešta v únoru svůj stav před zákrokem.

Nová játra by nestačila

Minulý rok se jeho zdravotní stav zhoršil natolik, že byl navržen na transplantaci jater. Z vyšetření však nakonec vyplynulo, že jen výměna jater by jeho situaci nevyřešila. Peštovi tehdy zbývalo podle lékařů několik měsíců života, a proto se rozhodli pro transplantaci pěti orgánů najednou.

Operace trvala deset hodin. „V první části transplantace bylo nejprve nutné odstranit všechny orgány dutiny břišní, zde jsme nakonec ponechali pouze ledviny a část tlustého střeva. V druhé části operace jsme pacientovi transplantovali žaludek, slinivku s dvanáctníkem, slezinu, játra a tenké střevo," vzpomíná přednosta kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk.

Cena zákroku byla necelé čtyři miliony korun. S ohledem na počet obyvatel České republiky lékaři z IKEM předpokládají, že transplantaci tenkého střeva, kterou jako první pacient podstoupil právě dřívější zedník Pešta, budou provádět zhruba dvakrát ročně. A to pro pacienty s výrazným poškozením těchto orgánů.

„Program transplantací tenkého střeva se připravoval už několik let, proto se nám podařilo vyjednat s pojišťovnou spolufinancování. Prvních pět milionů korun dávají oni, cokoli nad tuto částku hradíme z našeho rozpočtu," vysvětlil Aleš Herman, ředitel institutu.

Po prodělaném zákroku se jedenašedesátiletý Pešta těšil na procházky se svým psíkem. Přestože ze začátku mu dělala chůze problémy, nyní už se čtyřnohým mazlíčkem vyráží na procházky. Třikrát denně. „Mám okolo domu vyznačenou takovou trasu, kterou chodím. Je po rovině. Když jdu do kopce, dlouho nevydržím," popsal Pešta.

Nonstop na telefonu

„Hodně odpočívám. Kolikrát se mi stalo, že jsem šel domu, odpočíval jsem a zastavila mi auta, jestli nechci odvést domů," dodal.

I tak vnímá, že jeho stav je lepší než by si před rokem pomyslel. Občas ho sice bolí břicho a bere hodně léků, ale jinak je spokojený. Rovněž je neustále v telefonickém kontaktu s koordinátorkou programu transplantace tenkého střeva, s níž je v téměř každodenním kontaktu.

„Bartoloměj Pešta se mnou telefonicky konzultuje jakýkoli problém nebo otázku týkající se zdravotního stavu a režimu po transplantaci. Jsem mu k dispozici 24 hodin denně. Řešíme spolu jednoduché otázky počínaje stravou, sportem a jeho společenskými aktivitami, až po zdravotní obtíže, které mohou znamenat okamžitou hospitalizaci. I díky blízkému vztahu s panem Peštou a jeho rodinou se celému týmu podařilo první rok po transplantaci překlenout bez větších obtíží," prozradila Heřmanová.

Jedinou komplikací byla kýla v jizvě, kterou museli lékaři opravit. Podle doktora Froňka je velmi pravděpodobné, že kýla vznikla kvůli lékům potlačující imunitu, které pacient užívá. Medikamenty totiž zpomalují hojení, takže se jizva nezahojila rychle a pevně, jak si lékaři přáli.

Nyní slaví dvoje narozeniny

Do nemocnice jinak jezdí Bartoloměj Pešta jednou dvakrát měsíčně na prohlídky. Stále nosí roušku a rukavice, a to kvůli bacilům. Zároveň má předepsanou dietu. „Nesmím třeba uzeniny. Už vlastně ani nevím, jak vypadají. Většinou jíme kuřecí maso, vepřové, hovězí i sladké," řekl.

Právě sladké si dopřál i nedávno. Stejně jako mnozí jiní lidé, kteří podstoupí transplantaci, vnímá svou záchranu života jako druhé narození. „Doma jsme měli oslavu, dokonce jsem měl i malý dort se svíčkou," řekl obyvatel Plané u Mariánských Lázní. Nyní tak slaví dvoje narozeniny. A dvojnásobných oslavenců stále přibývá.

Za rok, od doby, kdy bylo Bartoloměji Peštovi při pětinásobné transplantaci vyměněno i tenké střevo, se jeho výměny dočkali i další dva pacienti a třetí je nyní na čekací listině.