VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před Prahou chybí parkoviště pro kamiony

Praha - Při možném zamezení vjezdu kamionů doměsta hrozí ucpání okolních obcí řidiči nerespektujícími zákaz. Obce na jih od Prahy podobnou situaci zakoušejí už dnes.

2.4.2008
SDÍLEJ:

BLÍZKO KOLAPSU. Jesenice těchto dnů může sloužit jako modelový příklad toho, jak by to vypadalo při uzavření vjezdu kamionů do Prahy.Foto: DENÍK/Ivan Babej

Záměr magistrátu nevpustit při mimořádných dopravních nehodách do Prahy kamiony ukázal na problém nedostatku odstavných ploch pro nákladní auta podél dálnic.

„Parkoviště před Prahou v současnosti dokážou naráz pojmout pouze 200 kamionů, což je jedno procento z množství nákladních aut, která projedou denně Jižní spojkou. Zbytek kamionů by způsobil kolaps před Prahou a v okolních obcích,“ sdělil Martin Felix ze sdružení automobilových dopravců Česmad.

Karel Hanzelka z ministerstva dopravy připustil, že odstavná parkoviště před Prahou chybí. Slíbil však, že se pro ně úřad vytipuje lokality. „Je to však běh na dlouhou trať. Musely by se měnit územní plány a řešit pravděpodobný odpor okolních obcí,“ sdělil Hanzelka.

Vizí úřadu totiž je, že by rozsáhlá odstavná parkoviště vznikala až stovky metrů od dálnic. „Navíc je to velmi finančně nákladná záležitost, jedno parkovací místo přijde podle našich odhadů na milion korun,“ dodal.

Nerespektují zákaz

Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem podobných staveb, předpokládá, že realizace parkovišť se oddálí kvůli problémům s výkupem pozemků. Ty totiž mají podél dálnic spoustu vlastníků.

To si uvědomuje i Středočeský kraj, kterému se obává, že při krizových situacích v Praze a následném uzavření vjezdu kamionů do města zacpounákladní autaokolní obce. „Budeme hledat plochy pro odstavná parkoviště, žádné lokality zatím nejsou vymezené. Máme však omezené možnosti, pozemky podél cest nejsou naše,“ uvedl mluvčí kraje Martin Kupka.

Kolaps kvůli zúžení dálnice

Mnohé obce na jih od Prahy si mohou už v těchto dnech vyzkoušet, jaké to je, když je dusí kamionová doprava. Dálnice D1 je u vjezdu do metropole v úseku zúžena kvůli opravě povrchu a tvoří se dlouhé kolony.

Ačkoli mají u Modletic kamiony zakázány sjezd z dálnice, mnoho řidičů to nerespektuje a snaží se přes Jesenice, Vestec, Šeberov a další obce ucpané místo objet. K nim se přidávají tisíce osobních aut.

„Je tu hrozná situace hlavně v ranní špičce, auta stojí v několika kilometrových kolonách,“ uvedl starostaJesenice Zdeněk Pánek.

Příměstské autobusy nabírajízpoždění

Do problémů se kvůli zácpám dostává i autobusová doprava.

„Za posledních pár dní máme hlášeno zpožďování prakticky na všech příměstských linkách v oblasti Jesenice, Říčan a jejich širokého okolí. Zpoždění je až 70 minut. Nárůst zpoždění se přenáší i na opačné směry, neboť autobusy se nestíhají otáčet,” Filip Drápal ze společnosti Ropid, která organizuje městskou i příměstskou dopravu.

Drápal doporučuje lidem použít železnici, konkrétně linku S9 z Benešova přes Strančice, Říčany, Kolovraty a Uhříněves do Prahy. Tato trať je již z velké části po rekonstrukci, a proto zde nehrozí větší zpoždění. V ranní špičce nabízejí příměstské vlaky interval až 15 minut a například z Říčan trvá cesta vlakem do Prahy na hlavní nádraží pouhých 27 minut.

Snad skončí dříve

Omezení na dálnici D1 má skončit až 17. května, ale společnost Dálniční stavby Praha možná stihne práce dříve.

Při vhodných klimatických podmínkách a menším rozsahu sanování podkladní stmelené vrstvy je zvládnutelný termín ukončení prací nejdříve na konci dubna,” řekla mluvčí Lenka Borseníková.

Autor: Jan Puci

2.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Uber. Ilustrační foto.
14

Praha navrhne celostátní regulaci UBERu

Rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Klíčníci v pondělí vyzvednou korunovační klenoty

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT